| DariusGabriel123 a întrebat:

Am niște prieteni care ne stresează foarte mult cu un truc prin care ghicesc anumite cuvinte, spunând "gresit" sau "corect" in funcție de cum e cuvântul.
Jocul se joaca in 2, iar eu sunt pus sa aleg un cuvânt și al câtelea sa fie pronunțat și sa-l spun unuia dintre ei la ureche, încât sa nu audă celălalt jucător, urmând ca cel căruia i-am spus cuvântul sa mai adauge alte cuvinte și celălalt sa îl ghicească.
Exemplu: ii spun cuvântul "banca" și poziția 3, iar jucătorul începe sa spună "tabla", iar celălat zice "gresit", "geam", iar celălalt zice "gresit", "banca" iar celălat zice "corect"
Vreau sa știți ca nu își șoptesc, fiindcă se întorc cu spatele, nu tine de accent, fiindcă i-am pus sa pună cuvintele pe google translate cu sunet.
Dacă ma puteți ajuta va rog!

3 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

E simplu de fapt. Daca iti cere sa spui al catelea e, primul lui cuvant va incepe cu litera cu care incepe numarul pozitiei cuvantului tau. Daca zici, de exemplu pozitia a treia, primul cuvant va fi tabla, teatru, titirez, etc, deci cu T de la trei.
Problema apare la sase si sapte, dar acolo se folosesc de al doilea cuvant. Pentru sase va fi unul cu S, de exemplu, iar pentru sapte, unul cu T, sau cum se inteleg in prealabil.

| Bizon95 a răspuns:

Prototopopovicitorescovici
in pozitia 4895
regulile tare nu interzic deloc ce am scris mai sus tongue

| JulesDC a răspuns:

Cuvantul trebuie sa inceapa cu prima litera din numele tau. De exemplu daca te cheama gabriel tu ii spui "geam" si va fi corect. Cel putin asa era jocul pe care il stiam eu. Sa ma anunti daca am ghicitlaughing