| dutzu a întrebat:

am o intrebare noua pentru voi: Daca ar fi sa organizati o nunta sau un banchet cum credeti ca ar trebui sa fie muzica, meniul, aranjarea salii? oare ar trebui sa angajezi un staroste sau nu? voi ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Poi, eu una daca as face asa ceva as vrea asta:florile sa fie alebe, masa cu...infooo!

| CenturyChild a răspuns:

Muzica : Usoara pe placul tuturor ( aici depinde si de categoria de varsta). La o nunta intra cred mai toate felurile de muzica ( cu mici exceptii). Meniul : pai eu as servi un aperitiv ( rosii, branza, salata, rulouri cu sunca si cascaval etc ), un fel principal ( dar depinde daca e nunta sau banchet)... Daca e nunta as zice sa angajezi pe cineva specializat, pentru un banchet cred ca te pot ajuta cativa prieteni buni.

| cutache a răspuns:

Daca nu ai idee cum sa o faci sunt specialisti, totul e sa ai bani...

| friedaka a răspuns:

Parerea mea e ca nu trebuie sa angajezi pe nimeni, te vei enerva in mod sigur si in plus sunt bani aruncati. Acum depinde ce vrei: nunta sau banchet, sunt doua lucruri diferite. Daca e vorba de nunta nu e mare lucru s-o organizezi singur. Te gandesti cum ti-ar place sa fie si te pui si in postura de invitat ca sa-ti dai seama ce asteptari au de la tine. Ia in calcul ca oricum n-o sa poti multumi pe toata lumea si nici n-are rost sa-ti propui asta. Ar trebui sa pleci de la premisa ca e cel mai tare chef din viata ta pe care ai ocazia sa ti-l organizezi singur (nu singur de tot, cu jumatatea aferenta) si ca e important sa va simtiti voi bine, indiferent cata lume vine si cati bani adunati. Daca o sa fiti relaxati si veseli, toata lumea va fi la fel, voi dati tonul nuntii prin atitudinea voastra. Imi permit sa-ti dau sfaturi deoarece am trecut prin aceasta experienta cu mare succes. Cel mai greu a fost sa facem fata presiunilor familiei care-si dadea cu parerea, pana cad le-am spus ca pe banii nostri facem ce vrem si n-avem nevoie de babe carcotase. Ar mai fi multe de spus, dar ca pricipiu de baza asta e. Faceti-va din timp, o lista cu toate amanuntele, fixati-va termene pentru fiecare sarcina in parte, vedeti oferte si furnizori (aveti grija sa gasiti furnizori la bautura care primesc ce a ramas intact inapoi), eliminati cheltuielile inutile (cum ar fi aranjamentele florale pe bani multi - nu e mare filozofie le puteti face voi...si invitatiile le puteti face singuri). Ia in calcul ca nu e nevoie sa respecti nu stiu ce traditii idioate daca nu-ti plac...Si de aici incolo o sa le mai descoperiti pe parcurs. Succes!