| Dacianna a întrebat:

Salut :* Am o problema destul de maricica. Acum 4 zile am iesit afara cu cea mai buna prietena a mea si am inceput sa vorbim niste chestii despre un tip care o place de foarte mult timp. Tipul acela este unul dintre bunii mei prieteni si el incearca de cativa ani sa fie cu ea si pana la urma ea a spus " Da" dar acum ea regreta pentru. ca nu il place si vrea sa se certe cu el si sa numai fie impreuna. El ar face orice pentru ea si tine la ea enorm si m-am gandit ca ar fi o bataie de joc pentru el chestia asta asa ca i-am spus planul ei. Bineinteles ca el a apreciat faptul ca i-am spus dar e fost foarte suparat.

Ea pe de alta parte s-a suparat foarte tare pentru ca i-am spus lui acele chestii pentru ca ea nu vroia sa le afle si sunt sigura ca este foarte suparata pe mine. Ideea este ca nu stiu ce sa fac, nu stiu ce sa ii zic maine cand a zis ca vom discuta despre asta fata in fata, i-as zice absolut orice ca sa nu ne certam si totul sa fie ok. Tin enorm la ea dar imi pasa si de el ( cu el nu am probleme) dar ce sa ii zic? ca sa fac ca sa nu ma cert prea tare. Imi este frica sa nu ne certam atat de rau incat sa nu ne mai impacam. Ce sa-i zic? Sau chiar daca ne vom certa dar vreau sa ne impacam atat imi doresc, ce sa-i zic cum sa-i explic?

3 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Din punctul meu de vedere te-ai dovedit ai fi mai buna prietena lui decat ei si te-ai bagat unde nu ti-a fiert oala: daca ea nu il mai iubeste nu are de ce sa mai fie intr-o relatie cu el chiar daca el o iubeste asa de tare cum spui tu (unde dragoste nu e nimic nu e), iar faptul ca i-ai spus lui despre planul ei nu este demn de o prietena asa de buna cum te-ai crezut ca-i esti. Inverseaza putin rolurile: daca erai tu tie ti-ar fi cazut bine ca ea sa te spuna? Cat despre cum sa-i explici: spune-i exact cum s-a intamplat si apoi cere-ti scuze, dar gandeste-te la ce incredere va mai avea ea in tine...

| UbexFlo a răspuns:

Pai ii spui ca ai facut-o spre binele ei pentru ca nu e frumos sa isi faca planuri de despartire si sa-l raneasca pe baiat. Putea frumos sa ii spuna ca si-a dat seama ca nu simte nimic pentru el si atat, nu sa faca telenovele.happyChiar daca se va supara si mai tare pe tine, isi va da seama ce greseala facea daca punea planul in aplicare si ca era o copilarie de 2 bani.happy
E mai bine sa te desparti de cineva prin liniste si pace.Eu am patit acelasi lucru.M-am certat cu primul si m-am combinat cu altul ca sa ma consolez dar vroiam sa ma impac cu primul pentru ca imi ceruse asta, pentru ca aflasem intre timp ce s-a intamplat dar imi era jena sa-i zic asa in fata"stii, ne despartim"asa ca am facut un plan(de fapt s-a gandit un dusman de-al meu sa ma ajute si sa ma desparta de el crezand ca imi face rau dar mi-a facut un bine)din care a iesit fum insa intr-un fel imi pare rau ca nu s-a terminat in liniste si pace dar imi pare si bine pentru ca tipu ma vorbea pe la spate.big grin Ma rog e complicat.Asta a fost asa ca un exemplu pe care sa il dai ei ca sa-si dea seama ca era mai bine sa-i spuna in fata ca vroia sa se desparta de el decat sa umble cu planuri.Ori cu planul ei, ori ca i-ai dezvaluit tu planul tot circ a iesit.happy

| kaylla a răspuns:

Chiar daca esti prietena cu amandoi nu trebuia sa te bagi. Totusi ai facut-o! Singurul lucru pe care poti sa-l faci este sa-i explici ei de ce ai procedat asa, sa-ti ceri scuze politicos si sa-i promiti ca pe viitor nu o sa se mai repete aceasta intamplare! Ai facut o greseala, e omenesc dar acum depinde doar de prietena ta, cat de mult ai ranit-o. Doar ea stie ce e in sufletul ei si daca va putea sa treaca peste! Mult succes!