| browneyes99 a întrebat:

am pofta de cartofi prajiti iar mama doarme si nu mai sunt cu nimeni acasa(deci nu are cine sa imi faca). as vrea sa imi fac singura(pana acum am mai curatat si taiat cartofi dar nu i-am mai prajit)dar imi e cam frica. nu stiu de ce. voi credeti ca ar fi bine sa imi fac singura sau sa raman cu pofta-n gat?
P. S. am 11 ani
P.S.2 ma descurc binisor in bucatarie

5 răspunsuri:
| speranata a răspuns:

Mai bine iti faci tu singura si eu de la 9 ani vb serios ca am facut pentru ca imi placeau. Poti sa-ti faci ca nu se intampla nimic rau. numai sa ai grija cu cutitul si sa ai grija inainte sa ii pui in tigaie ii speli inainte si uleiul sa fie incis.cand pui cartofii sa ia grija la ulei. DEci parerea mea este sa iti faci ca este frumos sa mai stai si in bucatarie. Pofta buna :*

| B3belusha a răspuns:

Mai daca ai curatat cartofii indicat ar fi sa ii si prajesti ca sa nu se sttrice imi tare. uite daca tie friac cum sare uleiul pune mia intai uleiul in tigaie si toatna cartofii taiati in ulei, apoi acopera tigaia cu capacul si da drumul la foc.
Cand trebuie sa intorci cartofii dai focul la minim, iar la sfarsit cand vrei sa ii scoti opresti focul dar daca ii scoti fix atunci e posibil, mai ales daca esti la inceput sa sara ulei incins pe tine si intrii in alte probleme. lasa timp de 30 sec dupa ce ai oprit focul cartofii acolo, apoi incet cu spatula-lingura de lemn (se zice ca lingura de lemn nu rupe cartofii) deopinde cu ce preferi ii pui intr-o farfurie care are pe ea un servetel, care va absorbi excesul de ulei ramas al cartofilor.
Pofta buna!

| lullaby57657 a răspuns:

Sa iti faci

| rose_9640 a răspuns:

Eu cred ca te-ai descurca pentru ca eu faceam asa ceva de pe la 9 ani. mai intai ia niste ulei si pune sa zicem pana la sfertul tigaii sau asa ceva, apoi pune cartofii si un capac deasupra(nu neaparat) si ii lasi cateva min apoi ii amesteci cu paleta si tot asa ceva timp. Cand crezi ca sunt destul de prajiti opreste aragazul, da cu sare sau cu vegeta pe ei si pofta buna!

| CIC a răspuns:

E mai bine sa astepti pana se trezeste mama ta! Nu se stie nicioadata ce se poate intampla!