| anonim_4396 a întrebat:

Am sa incep in a ma prezenta. Numele meu este Marian, am 16 ani si in urma cu un an am plecat in Germania cu mama mea (tatal meu deja lucrand aici de 2 ani) in speranta unui viitor mai bun. Situatia din Romania nu era una proasta, chiar una buna, nu muream de foame, aveam tot ce ne trebuia mai putin calculator si telefon mai bune decat fostele dispozitive (poftele mele) dar nu era nici o problema fiindca mergeau si alea (telefonul era unul decent). Nici in ziua de azi nu inteleg mutarea si nici nu concep sa o inteleg in urmatorii 2 ani. Mereu ma gandesc la treaba asta, de ce? Cand am ajuns in Germania, la scoala, m-au bagat intr-un curs de integrare unde poti sa inveti limba Germana, colegi ok, de aceeasi unda cu mine, straini. Dupa un an de zile (vorbind in prezent) am reusit sa capat un nivel de Germana A2 terminat, in prezent la B1. Imi este foarte greu, sistemul este diferit, totul este diferit.
Imi lipsesc foarte mult colegii vechi si prietenii din Romania, aveam o relatie foarte buna cu toti. Nu imi place aici. In scoala sunt foarte foarte timid, de obicei stau singur in banca, nu vorbesc cu nimeni, mai pe scurt ma intereseaza numai cursul si atat. In pauze zici ca sunt la plimbator (tin sa mentionez ca nu te lasa in scoala si inchid usile incat tu sa stai afara si sa petreci mai mult timp in aer liber, telefoanele sunt interzise si nu ai nimic ce sa faci decat sa vorbesti si sa socializezi, ceea ce este un mare impediment in situatia mea) nu cunosc pe nimeni, de abia cunosc profesori din scoala, la anumite ore ma descurc foate bine de exemplu la matematica deoarece in Romania era mai grea si acum am venit deja "calit". La anumite ore nu inteleg profesorii deoarece vorbesc prea rapid si vorbesc cu un accent indescifrabil, am profesori americani care combina accentul american cu germana si nu iese nimic, am profesori de vorbesc foarte incet si repede (uneori interpretand Eminem - Rap God )... si multe alte tipuri. Nu stiu ce sa fac. Cu germana stau oarecum bine dar mai trebuie lucrat, dar in rest nu sunt probleme la limba. Nu stiu ce sa fac. De "iubita" fiindca toata lumea socializeaza, majoritatea elevilor au iubite de prin scoala dar eu vreau doar niste prieteni, nu m-am gandit inca la asa ceva. Mi se pare imposibil din situatia mea. Nu stiu ce sa fac. Aveti vreo idee despre cum as putea sa ma integrez mai bine in aceasta societate si sa pot sa imi fac prieteni, sa nu mai stau singur, sa nu mai fiu la plimbator in fiecare pauza, la toaleta cu telefonul si multe alte probleme?
Mi-ar fi mult de folos, multumesc anticipat si multumesc cititorilor pasionati de romane laughing ca au citit acest text lung si fara sfarsit.

1 răspuns:
| DozadeMars a răspuns:

Păi, participă la activitățile din școală ( fotbal....etc) său așează-te într-o bancă de 2 persoane încearcă să nu mai vorbești foarte repede și încearcă să îți faci un prieteni la fel de timizi.