| ZaKid a întrebat:

Salut,

Am si eu nevoie sa stiu cum se calculeaza Masa Moleculara la Chimie.

Am incercat sa inteleg ceva din clasa si dupa tabla, dar doamna are un scris asa de urat, incat nici eu si nici nimeni nu a scris exemplele ei care le facuse.

Si ne-a dat o tema sa calculam "Masele moleculare la toate formulele cu atomi simplii".

Daca puteti sa imi dati si mie 2 exemple cu formulele cu atomi simplii mi-ar fi de mare ajutor.

2 am nevoie, si inteleg dupa acea... dar trebuie sa imi explicati si mie.

Multumesc anticipat si dau fundita, raspuns folositor si inteligent.

Daca se poate pana la ora 11:00.

1 răspuns:
| denisuka1529 a răspuns:

Sper ca nu e prea tarziu dar iti explic acum.
Masa moleculara este suma maselor atomice exemplu
Masa moleculara a apei (H2o) M=2Ah+Ao=2ori1+16=18
A este masa atomica asa se noteaza si acolo scrii masa atomica a hidrogen si se scrie ori 2 deoarece scrii h2 sper ca ai inteles Funda?