| jojoco a întrebat:

Salut! Astazi ne-au venit rezultatele la testele la care aveam asteptari mult mai mari dar eu am luat 4. M-am simtit foarte prost si mi-e frica sa le spun părinților mei, mai ales ca avem cataloage digitale. Anul acesta avem un profesor nou si ne-a predat niste lectii pe care nu prea le-am inteles, dar la corectare fiindca nu am scris un cuvant mi-a scazut toate punctele. Si nu, nu doar mie. Ce ar trebui sa fac? Profesorul ne pune foarte rar sa raspundem chiar daca ridicam mainile sus ii pune pe cei preferati, iar la teste le spune ce este gresit si ce nu este. Sunt foarte stresat deoarece anul acesta chiar incerc sa am medie mare dar acest 4 m-a dat peste cap. Nu ne pune niciodata 10 pe ascultare, poate doar lor.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar de ce nu pui mana sa inveti acasa?
Eu cred ca trebuie sa spui imediat parintilor, fiindca este mai rusinos pentru ei sa afle cand merg la sedinta cu parintii, de fata cu alti 30 de parinti.

Ia scoala in serios si pune mana sa inveti, ca ramai corijent si posibil repetent, daca nu inveti.

| annamariahgbl a răspuns:

Cel mai potrivit este sa iti faci curaj,sa iti aduni toata puterea si sa discuti deschis cu parintii tai. Ce ti se intampla tie este chiar o problema,iar daca le explici frumos,cu tact,intr-un moment in care si dansii sa fie bine dispusi ca sa iti poata intelege teama,cu siguranta veti gasi impreuna o solutie. Am trecut si eu prin asa ceva in urma cu cativa ani buni,cand eram in generala. Bineinteles ca la inceput ma invinovateau pe mine ca nu învăț,dar dupa ce le am spus ferm si răspicat ca eu chiar am o problema la scoala si am nevoie de ei sa ma apere asa cum fac parintii, problema a fost rezolvata si s au interesat la scoala de situatia mea. Mult curaj, de parinti nu te feri niciodata, mereu vei ramane tot copilul lor, indiferent cat de supărați vor fi uneori, tot te vor proteja.