| 0Dutzu09 a întrebat:

Salut, aveti idee de cum as putea sa fac scaderea la matematica mai rapid in gand? Adica sa le fac in cap nu sa le pun unele sub altele. (ma refer la cele cu 2, 3 cifre, de exemplu 97-48) adica aveti o tehnica ceva? O intrebare cam stupida, dar sunt curios daca aveti o idee cum as putea sa fac genul de calcule in 5 secunde, cum este si la adunare si inmultire de le poti face in cap in 3, 4 secunde, se poate si la scadere?

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna, se poate doar prin exercitiu.E logic ca nu va dura 5 secunde de la bun inceput, insa in timp vei ajunge acolo.Succes.

| norisorulpufos a răspuns:

Uite cum fac eu
Rotunjesc mereu la 100
100-48=52
Apoi mai scad trei si fac 49
Sau dacă ți-e mai usor
100-50 si tii minte să scazi 1 că ai rotunjit cu unu in plus la 100
Sau 97-50=47 apoi adaugi 2 dacă vrei metoda asta