| sebastiannnn a întrebat:

Salut, care sunt TOATE personajele din Baltagul, de Mihai Sadoveanu? Funda happy
Va rog nu spuneti, citeste si alte chestii din astea

Răspuns Câştigător
| simplu0 a răspuns:

Uite acestea sunt personajele din Baltagul

Nechifor Lipan, Vitoria Lipan(sotia Lui Nechifor Lipan), Minodora si Gheorghita Lipan (fii celor 2 adica a lui Vitoria si Nechifor Lipan), baciul Alexa, Argatul Mitrea, Mos Pricop, ciobanul David (cel care o ajuta pe Vitoria cu banii de drum), Prefectul Anastase Bolmez si cei 3 hangii : Macovei, Toma si Iorgu Vasiliu (cei la care se opreste Vitoria pentru a afla pe unde a umblat Nechifor)

acestea sunt personajele si te-am ajutat cu mare placere. sper ca nu am omis nimic

1 răspuns:
| SoreSori a răspuns:

Nechifor Lipan,
Vitoria Lipan(sotia Lui Nechifor Lipan),
Minodora si Gheorghita Lipan (fii celor 2 adica a lui Vitoria si Nechifor Lipan),
baciul Alexa,
Argatul Mitrea,
Mos Pricop,
ciobanul David (cel care o ajuta pe Vitoria cu banii de drum),
Prefectul Anastase Bolmez
cei 3 hangii : Macovei, Toma si Iorgu Vasiliu (cei la care se opreste Vitoria pentru a afla pe unde a umblat Nechifor)