| CheetahQueen a întrebat:

Salut..Cum sa imi fac curaj ii spun mamei mele ca sunt depresiva?

Răspuns Câştigător
| JustSomebody a răspuns:

Buna.Nu este nici o rusine sa fii depresiv.Depresia trebuie tratata si este o boala ca si celelalte boli.In primul rand trebuie sa fii sigura daca suferi de aceasta boala.Citeste putin aici: http://www.allaboutlifechallenges.org/romanian/semnele-depresiei.htm Daca esti sigura de existenta ei, vorbeste deschis cu mama ta.Ea trebuie sa fie prima careia sa ii ceri ajutorul si ea te intelege.Nu trebuie sa te complici cu prietenele sau vecini deoarece mama ta este mereu acolo pentru tine si afce orice pentru puiutul ei:).Ea te va duce la medic si apoi la psiholog.Ei iti vor prescrie medicamentele necesare,dar sa stii ca depresia nu se trateaza doar prin medicamente.Fa mult sport, apropiete de Dumnezeu, de prieteni, de familie, creazati o alimentatie sanatoasa si practica hobby-uri.Mai documenteazate de aici http://www.eva.ro/......21145.html Fa-o pentru tine si pentru sanatatea ta si nu ii asculta pe cei ce rad de tine pentru ca nu au ce face cu viata lor si de aceea se iau de a ta.Este obisnuit ca o adolescenta sa aiba momente de depresie.Sanatate:)