| anonim_4396 a întrebat:

Cum vedeti eu sunt noua la TPU. Singurul motiv pentru care mi-am facut contul este ca am o intrebare foarte serioasa. Deci, mai intai sa va spun povestea. Tatal meu lucra in Austria de aprox. 13-15 ani. Lucra si mama dar de 2 ani a ramas acasa din cauza mea. Deci, as putea sa spun ca am crescut cu bunici. Cand aveam 3 anisor mergeam si eu in Austria. Si am invatat sa vorbesc germana. Si acum o stiu foarte bine. Na....si de vreo 5 ani tatal meu s-a angajat. Si de cand tot imi spune sa merg acolo la scoala, din clasa a 4-a. Adica mi-a zis sa incet acolo a 5-a. Dar eu nu am vrut. Si acum eu sunt in a 8-a si acum imi zice sa merg acolo la liceu. Ca aici degeaba ai scoala ca nu ai unde sa lucrezi si primesti putini bani... Ca acolo am alte conditi si imi pot realiza visul. Si nu stiu cum e acolo scoala, dar oricum e mai usoara. Sa zic asa...acolo merg toti cei slabi. Cunosc pe unu care nu ii placea deloc scoala si acolo e cel mai bun. Pai normal, ca daca e mai usor decat aici. Nu as vrea sa ma duc la un nivel mai jos.In fine. Eu nu stiu ce sa fac, sa raman aici sau sa ma duc acolo. Eu nu vreau sa ma duc acolo, deoarece ma tem. Stiti, eu intotdeauna am fost singura si asa voi fi. crying Nu vreau sa schimb subiectul. Funda la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Bianca258 a răspuns:

Daca tu spui ca acolo este scoala mai usoara si consideri ca acolo se afla copii cu nivelul mai scazut la invatatura, poti face scoala in Romania deoarece vei acumula mai multe cunostinte si apoi poti lucra peste hotare. Poti sa-i explici tatalui tau chestia asta, cred ca va intelege.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Andreas23 a răspuns:

Incearca sa iti faci prieteni... oricum alegerea de a merge acolo e a ta. Funda?