| MadalinMarcel25 a întrebat:

Salut ♧ Dau funda《》
Am nevoie de un sfat▪Voi ce părere aveți despre trecerea timpului? Am realizat ca trecerea timpului e din ce in ce mai agresiva..cand eram mic, eram de concluzia ca la 40 de ani esti batran dar acum mi-am schimbat parerea total...am realizat ca timpul trece din ce in ce mai rapid și probabil in urmatorii 10 ani vâlvoi avea copil..nu ma pot obișnui cu ideea asta.

1 răspuns:
| StefanChriss a răspuns:

Salut! In primii aprox 10 ani din viata trecerea timpului este insesizabila pentru copii, pentru ca este o notiune pe care nu o au inca atribuita. Abia la 14 ani incepe sa se formeze personalitatea unui om. Se spune ca pe masura ce imbatranim, timpul incepe sa treaca tot mai repede. Adevarul este ca toate mijloacele media de care dispunem, fac ca timpul sa treaca pe nesimtite. In trecut, aveai timp liber, dar puteai sa profiti mai mult de el facand ceva in sine, acum ai 5 minute libere, intri pe o retea sociala si te trezesti ca a trecut jumatate de ora. De asemenea, timpul pare ca trece repede cand nu facem nimic. Daca urmezi aceeasi monotonie zilnica, facand aceleasi lucruri, te trezesti ca au trecut deja luni, ani, fara sa-ti fi dat seama. Important este sa ne umplem viata pe cat putem cu lucruri care ne bucura sufletul si ne implinesc spiritual si atunci, uitandu-ne in urma, la un moment dat, vom simti ca n-a trecut timpul degeaba si ca viata a meritat.