| anonim_4396 a întrebat:

Din cauza unor motive personale, m-am gândit sã plec de acasã.Si prin asta mã refer sã cãlãtoresc nu sa stau la colt de strada.Am act de identitate ( 15 Ani ) deci ma pot caza la un hotel ( Banii nu sunt o problemã, fac rost fie intr-un mod legal sau nu. ). Intrebarea este. Meritã sã plec? As lãsa in urmã familia, asta e singura problema. Sunt inteligent, matur, viclean si uneori impulsiv.Mi-am propus sa fac asta de mult, si ar fi mai bine daca as fi insotit de cineva, astept pareri.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"Sunt inteligent, matur"

Ce vrei tu sa faci demonstreaza contrariul.

Si daca nu sunt indiscret de unde faci tu rost de bani sa calatoresti, nu de alta dar unii oameni muncesc o viata si nu isi permit o noapte la hotel.

PS. la 15 ani nu te cazeaza nimeni nicaieri... cel putin nu o unitate de cazare cu un receptioner / administrator intreg la minte

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| facepalmlol a răspuns:

Nu e bine ceea ce faci.
Ce-ti lipseste de vrei sa pleci cu ardoare? De ce ti-ai lasa in urma familia care te-a crescut atata timp si care s-a asigurat sa ai tot ce iti trebuie?
Te deranjeaza ceva? Atunci gaseste o solutie. Nu fugi!
Vrei sa-ti creezi o reputatie proasta? Plus ca esti si in timpul scolii, gandeste-te si la asta. Ce o sa se aleaga de tine? Ai doar 15 ani, nu te poti intretine pe vecie de unul singur, nu la varsta asta!
Gandeste-te bine fiindca ceea ce vrei tu sa faci nu e deloc atat de stralucit precum ti se pare tie. Riscurile sunt enorme, nici nu-ti dai seama.

| asdfcffcvgvv123 a răspuns:

Deci, nu o sa te judec...o sa.ti zic ca nu e bine. Dar cred ca daca ai pus intrebarea aici stii si tu. Trebuie sa mergi la liceu /scoala nu sa pleci de acasa.

| VreauSaDauBaniFalsiDepomana a răspuns:

Vezi figuri, man, pe metru pătrat, de meltean şi ţărănoi transpirat,
FIGURI de cocalari găinari, fără o lăscaie în buzunar.
FIGURI geometrice de mari golani care cred că viaţa înseamnă numai târfe şi bani.
FIGURI de mari bogătani care se uită la tine ca la un animal.
FIGURI de raper coclit care vorbeşte numai căcaturi pe bit.
FIGURI de prăjiţi şi de hipsteri "couat"? care a luat lsd şi crede că-i avansat.
FIGURI de bucureştean de parcă în capitală n-ar mai fi nici-un ţăran.
FIGURI, vezi figuri de smardoi, pentru voi... am figuri de b-boy.

O să te fac să-ţi scot figurile din cap. PREAAA
Vezi. mândria nu dă nici-un rezultat. PREAAA
I-am văzut pe prea mulţi mă care s-au ratat. PREEEA
Din cauză că aveau multe figuri în cap... CAM AŞA MAN

Peste tot văd figuri de Dorobanţi, cu ghiul şi cu lanţ, sunt satul de figuranţi.
Dacă avea burta vitrină nu mai eraţi importanţi că se vedea căcatul care-l mâncaţi.
Nu halesc figuri de spritari care se îmbată şi apoi se cred tari,
Nu suport figuri de mercenari care se bagă în faţă la coadă la aprozar,
Sunt băieţi cu figuri de bogătani care n-au nici-un stres că au părinţii mulţi bani.
Mi s-a luat de la. mafiot care vinde un joint şi se dă interlop.
Figurile sunt peste tot, dragii mei, mulţi se dau armăsari dar nu sunt nici ponei
Ei sunt şoricei care-s după caşcaval, pe străzi e plin de figuri ca la carnaval.

O să te fac să-ţi scot figurile din cap. PREAAA
Vezi. mândria nu dă nici-un rezultat. PREAAA
I-am văzut pe prea mulţi mă care s-au ratat. PREEEA
Din cauză că aveau multe figurï în cap... CAM AŞA MAN