| DeeyuAndrei a întrebat:

Fac marți, 3 aprilie 14 ani. Când trebuie să îmi fac buletinul? Știu unde se fac buletinele în orașul meu, dar cum decurge treaba acolo?
Mersi!

Răspuns Câştigător
| Rorry a răspuns:

Dupa ce implinesti 14, te duci acolo, trebuie sa fii cu unul din parinti, o sa fie afisat ce acte iti trebuie. cred ca certificatul de nastere si actul casei, stai la o coada de te plictisesti, iti face o poza (roaga-te sa iasa bine, ca nu iti face nimeni si a doua poza) si dupa vreo saptamana te duci sa iti ridici buletinul

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te duci cu mamica sau taticul de mana la Evidenta Populatiei din localitatea ta si iti faci buletin!
Ai nevoie de:
- mama sau tata in persoana, cu buletinul lor
- actul de propietatea sau chirie al casei unde locuiesti
- originalul si copia certificatului tau de nastere
- se mai plateste un timbru fiscal la ANAF de 5 sau 7 lei
- se completeaza o cerere tip, de la ei de la ghiseu, semnata de tine si de mama sau tatal tau.
Te imbraci frumos si te pieptini, pentru ca ti se face poza acolo!
Buletinul se elibereaza peste 7-10 zile, ti se va spune la ghiseu cand depui actele, sa vii sa-ti iei buletinul.

| MihaiNicu23 a răspuns:

La spclep mergi acolo cu parintii tai inainte de a face 14 ani.