| 47red a întrebat:

Salut! În ultima perioada ma confrunt cu o problema și as dori câteva sfaturi despre ce as putea face sa o ameliorez, sincer dacă as fi știut ce sa fac nu as fi ajuns aici... sad Am ceva probleme cu atenția iar din cauza asta nici eu nu ma pot concentra, nici nu pot lăsa alte persoane din viata mea sa trăiască liniștite. Momentan am început sa am grija mai mare la programul de somn, ce mănânc și ceea ce fac pe parcursul zilei, dar totuși nu este de ajuns. Ce activități mi-ati putea sugera sa o mai remediez?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Dezvolta putin in ce sens nu poti fi atent astfel incat asta este o problema atat de mare, ce probleme de atentie ai?

vezi daca te regasesti in acest articol:
https://www.reginamaria.ro/......de-atentie

ai nevoie nu de sfaturi cat sa te vada un medic de specialitate!
1000 de sfaturi nu fac 2 bani de multe ori
sanatate!

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai nevoie de activitati care sa iti stimuleze concentrarea.Tie ce iti place sa faci in general? Ce interese ai? De exemplu, pictatul te-ar putea ajuta, e super placut si reusesti sa te pierzi cu orele, cel putin asa e cazul meu.laughing Din timpul pretrecut pe telefon ai incercat sa mai reduci? Asta e factorul numarul 1 care duce la problema descrisa de tine, mai ales daca intri si dai scroll ore bune pe social media. Exista destule studii care demonstreaza asta.Nu ti-ar strica sa mergi la medic, cazurile de ADHD sunt din ce in ce mai frecvente si ar trebui sa vezi daca nu cumva e si acesta cazul tau.