| DanielDanut99 a întrebat:

Salut,intreabarea mea este foarte simpla: Am miopie -0.75 si 14 ani.Se poate corecta? Deoarece este o miopie mica, am deja ochelari.

4 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Ochelarii sau lentilele de contact nu au rolul de a vindeca miopia, ci doar de a o corecta. Nu poate scadea numarul dioptriilor, dar sunt sanse sa ramana la fel mai mult timp daca porti constant ochelarii. In general, dioptriile cresc cu aproximativ 0, 25 de la an la an, chiar daca porti ochelari, dar nu e o regula. Singura metoda de corectare este operatia (care este una foarte simpla, de altfel), iar daca nu mai suporti ochelarii, poti incerca lentilele de contact.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu o operatie laser dupa 18 ani

| Danzell a răspuns:

Operatie laser.
personal consider ochelarii o cauza a accentuarii miopiei. motivul e faptul ca oboseste ochiul, si slabeste nervul optic.

| MisFit20 a răspuns:

Da poate da inapoi, daca porti tot timpul ochelarii, dar o operatie ar fi in avantajul tau daca nu iti e frica. Incearca lentile daca te complexeaza ochelarii.