| mihailamariaelena a întrebat:

Intrebare pentru romanii care au plecat sa urmeze facultatea in Regatul Unit obtinand o bursa, mai ales la Cambridge sau alte universitati de renume din Anglia.Visul meu este sa studiez medicina la o facultate intr-o tara vorbitoare de limba engleza.Ce puncteaza ei? Media cu care vii conteaza la admitere? Dai un alt examen si la ce materii? Sunt momentan in clasa a zecea si imi doresc sa ma sfatuies cu cineva care a infaptuit acest vis.Nu trebuie sa fie neaparat student acolo la medicina

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cei care au plecat sa studieze afara, au parintii muncitori in UK cu contract legal, doar asa pot ajunge acolo!
O alta varianta de a studia afara, este daca parintii tai pregatesc 20-30.000 euro/ an, pentru cursurile anuale de la facultate (indiferent ce faculatate tot pe acolo se invarte suma deplatit) si separat bani de cazare, masa si intretinere.
Foarte multi din oamenii de afaceri romani stiu si fac acest lucru pentru copilul lor, dar le permite si buzunarul!

| CuriousStuff a răspuns:

De ce Cambridge? Doar pentru ca e foarte cunoscut? Sa stii ca multi care termina facultati de renume ajung sa nu profeseze in domeniu si sa-si rateze toata viata, pentru ca pe urma au niste asteptari foarte mari atat de la locul de munca cat si de la salariu... Trecand peste asta (ca as putea sa-ti povestesc saptamani) o facultate din Romania e mult mai la indemana si perfect recunoscuta in strainatate. Nu vreau sa te subestimez sau sa te jignesc, dar ca sa iei bursa la Cambridge trebuie sa fii un mic pui de geniu, daca nu, (nu stiu exact pretul dar pun pariu ca) taxa de studii pentru un singur an e = cu pretul unei case undeva catre centrul Londrei. Poti sa faci o facultate in Romania si pe urma sa pleci sa muncesti in strainatate, e mult, mult mai convenabil si mai ieftin si cum am zis, mai repede o sa te angajeze pe tine, medic nou care abia a iesit de pe bancile facultatii si vrea doar 100.000 de euro pe an decat pe unul de la Cambridge care pentru ca a terminat facultatea aia vrea direct 250.000 de euro pe an.
Think about it. Nu vreau sa-ti spulber visul, dar gandeste-te bine.
Multa sanatate.

| vanilla80 a răspuns:

Cambridge-ul nu mai este valabil toată viața și nu se mai ia în considerare, când mergi în țara respectivă mai dai niște examene și din câte știu contează și cu cât ai terminat liceul+bac