| Sven a întrebat:

Salut tongue
Imi dati si mie niste idei despre semnificatia titlului : "Broastele - George Toparceanu "? Doar cateva idei, ca restul fac eu tongue
(Dau funda + vot folositor tongue )
Multumesc Anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era o lună plină în fiecare baltă...si-n fiecare undă o piatră de rubin...
Versurile sunt superbe, si, pornind de la imaginile vizuale, auditive, de la epitete si celelalte figuri de stil, poti dezvolta idei interesante pentru titlul poeziei.
Este important sa-ti incepi comentariul / eseul spunand autorul, eventual volumul din care face parte poezia. Apoi poti incepe direct cu semnificatia titlului spunand " In poezia Broastele de George Toparceanu, titlul exemplifica in mod direct frumusetea naturii, si importanta unor fiinte neapreciate destul de oameni, cat apreciate de poet. Titlul poeziei, simplu "Broastele" poate semnifica apreciera poetului fata de aceste fiinte ca niste " pietre de rubin ", in spatiul verde al naturii ce le inconjoara impreuna cu lacul, ca niste printi in palatele lor...(
"Broastele semete ", sunt fiinte descrise ca fiind cantatori iscusiti, si sunt personificate astfel, impreuna cu expresia " se cearta cu stelele "

Sper sa fie bine tot ce am spus, pentru ca e greu sa interpretezi ...treb sa te gandesti mult la semnificatie! Bafta! happy

1 răspuns:
| Mitrea_Daniela_1998 a răspuns:

Vreau si eu intrebari referitoare la poezia Broastele de G. Toparceanu