| S3S3an a întrebat:

Salut, poate cineva sa imi explice tema vorbirea indirecta (reported speech ), va rog, dau funda.

Răspuns Câştigător
| HaHaGirl a răspuns:

Este la fel ca in romana:
Eu vreau sa merg acasa:I want to go home!(vorbirea directa,adica spun eu asta unui om, spre exemplu care vb engleza dar nu atat de bine si nu a inteles,iar tu om bun vii si spui :Ea vrea sa mearga acasa!:She wants to go home! adica ii explici omului ce vreau eu )
Aici trebuie sa inveti cum se schimba verbele spre exemplu din present simple se schimba in past simple,regulile astea trebuia sa le inveti la scoala, daca nu le stii ti le zic eu, desi ar trebui sa le ai.
Din WILL va deveni WOULD, din CAN va deveni COULD si asa mai departe astea sunt din direct speach(vb directa in reported speach, vb indirecta)
Eu spun :
He has not cleaned the room.(El nu si-a facut curat in camera)
Iar tu ca sa explici cuiva spui:
She said that he has not cleaned the room.(Ea a spus ca el nu si-a facut curat in camera.)
Sau :El NU-SI FACE curat in camera (la prezent)He does not clean the room.
Iar tu :
She said that he does not clean the room.
Nu este deloc greu trebuie sa stii cum se transforma timpurile verbale si atunci e totul ok. good luck :*

1 răspuns:
| Peaches a răspuns:

Reported speech este atunci cand cineva relateaza vorbele sau actiunile unei persoane. Present Simple/ Continuous devine Past Simple/Continuous. De exemplu:
"I am going shopping" (vorbirea directa)
"She said she was going shopping" (reported speech)
Sper ca asta ajuta! Have funwinking

~Roxetta