| Ferb21 a întrebat:

Poți sa te muți de la scoala profesională? Am ajuns aici dintr-o greșeala (am scris pe ciorna la romană și nu am mai avut timp sa transcriu pe foaia de examen, iar la matematica oricum nu ma descurcam prea bine, dar nu ajungeam pe aici in orice caz) am întrebat la un alt liceu..la care as vrea sa ma mut și mi-a zis ca e perfect ok, sa vin in Iunie și o sa îmi dea un formular, contează doar sa am medie mare și ca poate sa ma mute fără sa repet anul, dar cei de la scoala asta îmi spun ca nu ma pot muta decât dacă repet anul și asta tot cu media de la examen..adică sa fiu repartizat încă o data tot pe la scoli d-astea..."frumoase".
Pe cine sa cred? Direcțiunea de la Liceul la care vreau sa ma mut? Sau pe ei de aici?
Pls fără "rămâi aici" știți și voi care e diferența dintre un colectiv din asta și un colectiv dintr-un liceu normal.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti transfera dar tot in cl. a IX-a, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a şi a XI-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă;"