| ttyes a întrebat:

Salut sambata merg la olimpiada de biologie la clasa a 7-a.Am si eu niste intrebari. Sper sa-mi raspundeti. 1. Ce fel de nervi sunt cei optici? 2.Prezinta hipodermul vase de sange? 3. Ce sunt instinctele si de cine sunt controlate? 4.Sunt reflexele conditionate voluntare si apartin speciei? 5. Exemple de stereotipuri dinamice 6.Cum este situata scarita? 7. Unde sunt situate papilele dermice? 8.Radacina posterioara a nervilo spinali este mixta? 9. Unde se organizeaza substanta cenusie sub forma de nuclei? 10.Care este nr total de neuroni implicati in realizarea reflexului rotulian? 11.Sa se stabileasca valoarea scarii de acomodare daca punctul proxim este de 25 cm, iar cel remotum este de 6 m. Multumesc pentru ajutor!

Răspuns Câştigător
| Andeuta a răspuns:

1 nervi cranieni – nervii optici – sunt compuşi din axonii celulelor multipolare din retină, care formează nervul optic. Sunt nervi senzoriali.
2Hipodermul este stratul profund al pielii, tesut cutanat. Hipodermul numit si tesutul subcutanat, stratul cel mai profund al pielii care contine si vase de sange.
3INSTINCTUL; reprezinta un complex de reflexe inconstiente si involuntare- de aparare, de hranire, de reproducere
La om sunt controlate de scoarta cerebrala
8radacina posterioara a nervilor spinali e mixta.
9substanta cenusie se organizeaza sub forma de nuclei in trunchiul cerebral.
6 scatita este situata intre nicovala si canalele semicirculare. Atat stiu sper sa te ajutetongue