| anonimul0724 a întrebat:

Am 15 ani 1.84 si aproximativ 90kg.
Si as dori pe perioada iernii sa nu ma ingras, sa ma mentin macar sau chiar sa slabesc.
De acasa pana la liceu sunt 2km, 4km care-i fac zilnic.(sunt la scoala de dupa masa)dati-mi niste sfaturi.
Multumesc frumos
Dau funda

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Off iar tu happy Hai sa-ti explic si aici. 1 km de mers rapid = 60-70 cal consumate x 4 = in jur de 280 calorii pierdute pe drumul tau. 280 calorii = o jumatate de BigMac sau un McPuisor de la McDonalds ca sa intelegi ideea. Deci tu pierzi un sandvis la 4 km mersi pe jos happy

Consumul tau zilnic ar trebui sa fie in jur de 2000 calorii, poate mai putin, ca sa te mentii/slabesti. Fa un calcul la ceea ce bagi in gura zilnic + miscarea facuta si vei afla cat trebuie sa mananci ca sa slabesti/mentii. Daca ai practica un sport ai putea creste si numarul de calorii consumat.

2 răspunsuri:
| gothicbat a răspuns:

Pe care*
Mănâncă sănătos și continuă să faci mișcare, faptul că mergi pe jos câțiva km ajută enorm.

| Cookietza a răspuns:

*pe care. Incearca sa bei zama de castraveti murati