| ByeBye a întrebat:

am creat un cont paypal pentru Business si am cateva intrebari, am creat un buton pentru donatii si sa zicem ca doneaza cineva, dar eu nu am adaugat la contul meu paypal un card de credit, ce se intampla cu banii care ia donat persoana respectiva? Pot platii cu ei altceva tot cu paypal?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Pana nu pui credit cardul sau cont bancar in Paypal, nu se intampla nimic, nu poti plati nimic, dar nici primi nimic.
Nu uita, Paypal nu este un joc virtual, este o corporatie de finante internationala care faciliteaza tranzactii de bilioane de dolari.

Paypal are nevoie de datele bancare ale businesului tau, de unde el va merge si va retrage $2 pentru verificarea contului.
In urmatoarele 24 de ore dupa extragerea banilor din contul tau, ei vor returna banii, exercitiul este doar pentru a se verifica daca este un cont bancar legitim si ca se pot face trazactii prin el.
La extragerea celor $2 va aparea in statmentul bancar al contului tau, un anume cod format din cateva cifre unice, pe care tu trebuie sa le culegi, sa mergi inapoi in Paypal si sa le introduci, ca procesul sa fie completat si functional.

Asta este procedura standard de utilizarea a Paypalului. Stiu, pentru ca folosesc de foarte multi ani 2 conturi de paypal, unul pentru companie si celalalt personal, facand trazactii legale de plata sau incasare. Banii incasati raman in Paypal si doar tu ii poti transfera in contul bancar sau poti plati din contul de paypal un alt furnizor sau persoana.

Cand contul tau este finalizat, Paypal-ul te va informa ca, contul tau este activ si doar din acel moment poti face tranzactii bancare.