| anonim_4396 a întrebat:

am grave probleme de comportament, in unele situatii in care ma simt tradat de cineva imi pierd controlul si incep sa jignesc si sa ranesc toate persoanele din jurul meu (mama, profesori, colegi, prieteni...etc). in general sunt cat de cat calm dar ma enervez cam repede, dar am noroc cu prietenii mei din cartier care ma intelg si nu se supara pe mine dar restul persoanelor nu ma inteleg. de fapt nici eu nu ma intelg cateodata de ce fac unele lucruri sad. sa ma duc la un psiholog sau altceva?
ce sa fac? crying
ajutooor!
merci anticipat

Răspuns Câştigător
| swagMeOutBitch a răspuns:

Ai probleme cu furia
Furia este o emoţie puternică. Ca orice emoţie, furia poate fi constructivă, însă, necontrolată, ea poate avea rezultate distructive în viaţa profesională şi personală. Furia poate conduce la certuri cu colegii de servici, distrugerea relaţiilor personale, abuz fizic şi auto-agresiune.

Efectele fiziologice ale furiei

Orice emoţie declanşează efecte fiziologice în corpul nostru. De exemplu, atunci când avem întâlnire cu o persoană de care suntem îndrăgostiţi, simţim cum inima ne bate mai repede, că ne tremură vocea şi "ni se taie respiraţia". În momentele în care ne enervăm prea tare, simţim de asemenea bătăi de inimă foarte puternice, respiraţia devine mai dificilă, ne tremură mâinile, creşte temperatura corpului şi transpirăm mai tare.

Aceste reacţii fiziologice sunt declanşate de eliberarea unor cantităţi mari de hormoni ai stresului, cum sunt adrenalina şi cortizolul. Însă aceste descărcări constante de hormoni declanşate de accese de furie necontrolată, pot avea urmări mult mai grave asupra sănătăţii.
Da, incearca sa consulti un psiholog, incearca sa te stapanesti pe sine. oricine are probleme cu furiahappy
sper ca te-am ajutat

1 răspuns:
| BluLăvzIu a răspuns:

Poi...cunosc cateva persoane care au trecut prin asta.De obicei, trebuie sa inveti sa te controlezi.Cred ca se datoreaza stresului.Incearca sa stai mai linistit.Cum sa zic, sa fie mai clar sa ai timp pentru toate. Daca nu merge, cred ca ar trebui sa te duci la un psiholog, caruia sa ii spui toate problemele tale.Si mai poate insemna ca nu te cunosti pe tine insuti. Funda?