| Sebicelurat a întrebat:

..Am nevoie de ajutor sad Cineva a inceput sa ii scrie la o colega pe o aplicatie numita tellnoym in care zice tot felul de chestii despre mine de ex zice ca eu am zis ca ea e proasta si chestii de genu sad
Si a inceput sa zica ca ma bate si nu stiu ce.
Si pe strada el m-a impiedicat si m-am zgariat.
Colega mea zice ca eu am trimis mesajele si ca i-am facut o farsa sad. Nu vrea sa ma creada in niciun fel ca eu nu am trimis vreun mesaj, e foarte suparata pe mine si eu nu am facut nimic, ce sa fac?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Situația nu e asa dramatica precum pare. Fii calm! Lasă-mă sa te întreb de ce te stresezi? Nu ai făcut acel lucru nu? Atunci de ce trebuie sa dai asa multe explicații și sa te scoți dintr-o problema ce nu exista?
Dacă persoana de care spui îți era prietena te înțelegea, mai mult de atât te cunoștea și știa ca tu nu ești acel gen de persoana. Ai de câștigat, sincer căci vezi la greu cine e lângă tine și cine sta lângă tine doar de dragul de a sta sau e pe interes.
Supărarea ii va trece, stai liniștit. Mai bine spus ea ar trebui sa îți ceara scuze ție căci te-a ponegrit pe nedrept.
Nu te mai gândi la probleme de genul, nu merita. Sunt lucruri mai bune de făcut în viata! De ce te complici cu ceva la care tu nu ai luat parte?
Numai bine! Capul sus, situațiile astea penibile trec repede. Va uita!

2 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

V-ați găsit și voi ce aplicație să alegeți, Tellonym e considerată nr 1 în lume în ceea ce privește cyberbullying-ul, profesori și părinți încearcă să obțină interzicerea ei, tocmai pentru că se întâmplă situații ca cea descrisă de tine, în urma cărora multe prietenii au fost stricate, mulți adolescenți s-au simțit răniți, unii chiar s-au sinucis.
Ce cred eu? Ori nu sunteți buni prieteni și nu-ți cunoaște caracterul, ori sunteți și i-ai făcut vreodată vreo fază de genul ăsta de nu mai are încredere în tine.
Scrie-i un mesaj, fie pe hârtie, fie pe suport electronic (SMS, messenger, Facebook), explică-i situația calm și clar, în momentul ăsta o discuție față în față nu are șanse de reușită, e nervoasă, e furioasă, riscați să vă păruiți.
Dacă nu te crezi în stare să scrii un text coerent, explică-i mamei tale (surorii, unui adult), roagă-i să-ți scrie mesajul ori vorbește cu diriginta. Asta e o situație care poate ușor degenera și să se ajungă la chestii mai grave.

| NuConteazCineSunt0 a răspuns:

Asa va trebuie daca credeti ca este,, noua moda'' aplicatia asta