| trocki1238238409238409 a întrebat:

Salut TPU! Am nevoie de ajutorul vostru. Vreau sa spun ca de mic am fost crescut de parintii mei sa fiu mereu bun cu ceilalti si mereu am fost ferit de iesirile cu prietenii etc. Am ajuns si eu la 18 si pot sa spun ca sufar din plin pe urma consecintelor. Mereu cand sunt cu prietenii in situatii neobisnuite, nu stiu cum sa reactionez, nu stiu cum sa comport fata de ei. Sunt mereu speriat, parca e o frica in mine. Nu prea ies cu ei si imi petrec aproape tot timpul pe acasa. Nu mai suport. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa te apuci de un sport, sa-l practici zilnic, sa iesi fiindca izolarea iti aduce depresie si asta nu este bine.

Este evident ca esti imatur, nu din cauza parintilor ci din cauza ca esti lenes si nu-ti folosesti creierasul sa judeci cu el, asteptand la altii sa decida pentru tine sau sa-ti dea mura in gura.

Daca ai terminat liceul, atunci cauta-ti de munca, ca-ti va prinde foarte bine orice job ai gasi, doar sa mergi zilnic la munca ca sa inveti sa traiesti pe picioarele tale si sa muncesti alaturi de straini.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce sa fac? Să ieși.

| MorcovMajestic a răspuns:

Sa iesi cat mai mult si sa te expui.
O sa te obisnuiesti si o sa vezi ca nu e nimic de speriat ai doar niste blocaje care se pot depasi.
Daca iti e frica sa faci greseli si sa nu te faci de ras
1 toata lumea face prostii si e penibila uneori
2 chestiile astea se uita repede