| Alex2123 a întrebat:

am niste probleme destul de mari in scoala daca puteti sa imi sfatuiti cum pot sa scap de ele m-as simtii mult mai bine.
Eu sunt intr-un colectiv total oribil:mare majoritate baietii sunt niste perversii bogatii si cu tupeu mult foarte putini cu putina minte iar fetele in mare majoritate sunt barfitoare, 2 fete sunt genul care invat zi si noapte ca sa ma pot da inteligent in fata tuturor.
Cea ce ma uimeste este ca sunt putini colegii buni si amuzantii.Eu din pacate sunt nevoit sa raman inca un an deoarece am un profesor foarte bun de matematica s cu ajutorul lui incep sa devin bun la materia respectiv.Dar ce ma deranjeaza cu adevarat este ca unul din este cu adevarat este ca unul dintre baieti este cel mai rau specimen de om.El are parintii bogati si crede ca poate face ce vrea,de exemplu Fumeaza Weed se drogheaza,joaca la pariuri,isi bate joc de toti insa nu inteleg cum acestia il accepta,joaca poker deranjeaza fiecare ora, cand face ceva rau oarecum eu pic vinovat si draga noastra diriginta oarecum pe el il lasa mereu sa scape si eu pic vinovat aceasa scazand si din notele mele special ca sa nu scot o medie cat mai mare, Exemplu fiind faptul ca in primul semestru din clasa a7-a am avut 3 note de 8.30 iar in semestrul 2, am avut 3 note de 8.30 si in teza 7.30 eu initial am crezut ca este o coincidenta dar deja e destul de ciudat avand lucruri corecte taiate iar la colegul de banca care i-am dat eu a pus corect si a zis ca deja mi-a pus nota in catalog.Acest coleg pur si simplu vine la mine isi bate joc de mine si de parintii mei si ma ameninta ca se ocupa de mine dupa ore, asta nu e tot a zis ca o sa plateasca examenul pentru liceu doar ca sa fie cu mine in acelasi liceu.Deci nu stiu ce sa fac parca aproape toti sunt impotriva mea nu ma prea deranja dar deja e destul.Sincer dupa tot ce am scris ma simt putin mai bine insa ce ar trebui sa fac? parca e un cosmar fara sfarsit.

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey! ツ
Am avut si eu un astfel de specimen insa nu eram eu acela de care se lua, ci un coleg un picut mai timid, dar inteligent.

Eu unul nu mai sunt de ani buni acel tip dragut care sa dea temele tuturor pentru "zambete" sau care sa-i ajute pe altii la teste. Omule, crede-ma, tu nu primesti nimic bun daca ii ajuti! Eu unul obisnuiam sa fac asa dar la un moment dat m-am enervat. Pana la urma invatam pentru mine, munceam pe branci iar aceia care nu stiau nimic luau tot aceleasi note ca si mine.
Nu mi se pare okay sa faci asa ceva!
Nu le mai da decat in ocazii speciale.
Auzi la el, te ameninta, huh! Eu unul am facut 6 ani de karate deci pe mine nu ma ameninta nimeni intrucat na, au fost mai multe ocazii in care au observat ca nu au ce sa-mi faca. Cum asa? Pai nu mai tin cont de foarte mult timp de ce zic altii despre mine, de ce sa-mi pese? De bataie nu vine vorba intrucat le este frica. Deci relatia dintre mine si colegii mei este una de ura dar pe care o mainfestam in liniste fara porniri din acestea. Daca vorbesc atunci ce? Nu e ca si cum acele vorbe ar schimba ceva in viata ta.
Daca te ameninta atunci vorbeste cu parintii tai. Am fost in aceeasi situatie ca a ta. Eram bun la toate insa nu luam note mici *am terminat 1-8 cu 9, 96* In fine, toti cereau temele, erau nesimtiti si de aceea nu voiam sa le dau. De aceea iesea urat si toate cele...

In fine. Nu-i mai ajuta! Nu ai ce sa patesti! Pur si simplu o sa te injure. Si ce daca? De ce sa-ti pese de ei? Este munca ta, nu are rost sa-i ajuti ca ei nici macar sa nu te respecte.
Problema ta prietene este ca esti foarte foarte timid si ca iti este frica.
Crede-ma, nu ai de ce sa te temi! Respectivul este un caine care stie doar sa latre nu si sa muste, nu o sa-ti faca asa ceva iar daca o s-o faca atunci o sa fie vai de capul lui. Daca te ameninta atunci incearca sa-l inregistrezi,pune-ti telefonul in buzunar pornit pe optiunea de inregistrare. Fii sigur ca se aude bine!
Dupa le arati parintilor daca acestia nu te cred si dupa decideti ce faceti.
Daca te ameninta atunci poate sa fie exmatriculat, poti chiar sa faci plangere la politie insa ceea ce iti face acest baiat nu este tocmai de ajuns.
Intrebarea mea pentru tine este... "S-a atins vreodata de tine?"
Da- Vorbeste cu parintii tai despre asta, o sa te ajute dansii sa iei o decizie corecta.
Nu- Stai fara grija, ignora-l, comporta-te ca si cum nu ar exista, nici macar nu il baga in seama decat daca te atinge.
Daca nu te-a atins pana acum atunci cel mai probabil este doar un fitos cu zeci de vicii care nu stie altceva decat sa vorbeasca, din gura totul este usor... Tipul este un retardat si te face sa-i dai temele ca sa-i fie si lui bine.

Cunosc acest tip de persoane ca tine. Am si eu un prieten asa... Ce trebuie sa faci? Sa iei atitudine intrucat asa ceva nu este posibil intr-o tara din UE. De fapt este dar acest comportament este unul dezgustator.
Impune-te in ceea ce faci si invata sa ignori pe cei care merita sa fie ignorati.
Repet, nu ai ce sa patesti, tipul doar te ameninta, atat, in realitate nu este in stare sa faca nimic.

Vorbeste intai cu un parinte sau cu o ruda care crezi ca ti-ar intelege situatia.
Eu intotdeauna cand am avut o problema de genul am discutat cu tata si am luat impreuna o decizie care sa fie oarecum "inspirata".

Cunosc astfel de persoane, care au intrat la licee cu toate ca nu aveau mediile, asta doar pentru a fi in clasa cu anumite persoane. Stai linistit, aceste persoane erau mult prea proaste asa ca au ramas corigenti dupa primul semestru asa ca s-au mutat in alte locuri, unde puteau face fata.

Cat despre acele greseli din teste...Omule, eu unul nu as accepta asa ceva. Explica-le frumos, eu unul de exemplu am patit asa de mai multe ori, am mers frumos la profesor, i-am explicat cum statea treaba si am ajuns la un compromis sau mi-a modificat nota. Ce inseamna compromis? Pai de exemplu a fost un test la mate la care mi-a dat 9 in loc de 9, 5. Profesorul observase greseala dupa ce i-o aratasem eu. A recunoscut ca era nota 9, 5 dar a spus ca nu mai schimba. Eu am spus atunci ceva oarecum inteligent, care sa nu fie nici o ofensa la adresa lui dar nici ceva prea frumos, ceva legat de neatentia unora. Ceva de genul "Se pare ca nu numai elevii pot sa fie neatenti cateodata". Atunci m-a intrebat ceva de genul "Ce ai spus" iar eu am zis "Nimic." Dupa mi-a zis ceva de genul "Uite, daca vrei iti dau 0, 5 puncte pe care le poti folosi cand vrei dar nu la teza, la una dintre urmatoarele lucrari daca iei o nota fixa *adica 7, 8, 9* atunci iti poti pune acele 0, 5 puncte si iei nota care trebuia. Eu unul zic ca e bine asa, tot aia e."
Depinde foarte mult de felul in care te adresezi profesorilor. Nu te adresa niciodata asa "Stiti... d__ddomnu'? Aici, colegului X-ulescu i-ati pus ca a fost bine iar mie mi-ati taiat..."
Nu! Niciodata sa nu spui ca ai vazut la colegul intrucat se supara profesorii!
S-ar putea sa auzi ceva de genul "Ce? Eu pun note in functie de ce ati scris in toata lucrarea. Daca el a scris mai frumos atunci nu conteaza ca ati facut aceeasi greseala, la tine m-am chinuit mai mult sa inteleg *sau baga scuze de genul, intelegi tu*"

Pur si simplu mergi la profesor inainte sa treaca nota in catalog de preferat si pur si simplu il intrebi "Doamna/Domnul imi puteti explica si mie va rog frumos de ce este aici gresit?"
*Daca spui ceva de genul atunci nu exista profesor care sa nu-ti explice iar in acest fel se va simti vinovat cand va realiza ca a facut o greseala. Daca te duci la el cu nervi sau daca ii spui cu timiditate ca ai vazut nu stiu ce pe la lucrarea colegului atunci cel mai probabil o sa se supere si nu o sa te bage in seama.*

Repet, daca cineva te nedreptateste atunci vorbeste cu parintii tai.
Nu este in regula sa traiesti cu frica. Nu ai de ce sa te temi, trebuie doar sa ai incredere in tine si sa iei atitudine! Sa nu mai bagi in seama unele persoane care nu iti merita timpul.

Bafta! Daca vrei sa mai vorbim/daca vrei sa-mi auzi parerea despre ceva anume atunci imi poti lasa mesaj, sunt mai mereu on pe TPU.✌

2 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Viata nu e corecta. nu o sa se schimbe nimic, poti sa te schimbi tu.

| Axys a răspuns:

La scoala trebuie s ainveti pentru tine si pentru viitorul tau... iar de colegi se aseamana cu colgii mei important e sa ignori ceea ce vezi nu iti bte caul cu ei invata si o sa vezi ca va fi bine nu baga in seama pe nimeni ....si atat