| Buniculfericit a întrebat:

Am o chestie careia nu-i pot da de capat.
Sa incep. De vreo 2 saptamani vorbesc pe Facebook cu o fata din clasa vecina noua. Pe Facebook vorbim mult si bine, dar nu asta e problema. Problema e ca nu stiu cum sa ma bag in vorba cu ea in viata reala, mai ales ca nu prea cunosc lume din clasa ei si ca tot timpul cand o vad e cu prietenele ei. Ideea e ca sunt 100% ca ma place, dar e timida ca mine. Dati-mi va rog niste sfaturi despre cum sa ma bag in seama in viata reala cu ea, fiindca eu nu stiu cum.
Multumesc. Dau funda. big grin

Răspuns Câştigător
| AlexandraAMP a răspuns:

Hey!

Ma bucur sa vad ca unii baieti inca mai sunt interesati in a intra in discutie cu o fata in realitate, nu bazandu-se doar pe internet.

Parerea mea este ca ar trebui sa o abordezi direct, spunandu-i ca o placi si, daca si ea simte la fel, sa iesiti la o intalnire.

Daca nu vrei sa faci asta, e okay, nu e un capat de lume.

Ai putea sa te prefaci, de exemplu, ca nu te pricepi la o materie sau ca nu ai inteles ceva, astfel rugand-o sa te ajute daca doreste si are timp. Sau daca ar putea sa-ti imprumute o carte.

Incearca sa porti discutii scurte cu ea ori de cate ori ai ocazia, zambeste-i si salut-o politicos ori de cate ori ai ocazia, spune-i cate o gluma. Ideea este sa o tratezi ca pe o prietena si sa te simto bine, sa fii in largul tau si sa nu te gandesti prea mult la situatie.

Ai incredere in tine, sa fii sigur pe tine atunci cand vorbesti cu ea, sa faci in asa fel incat sa fie distractiv si interesant atat pentru tine, cat si pentru ea.

Sper sa te ajute.

O seara frumoasa!

3 răspunsuri:
| MadRabbiT a răspuns:

Frate in viata reala timiditatea e un lucru " interesant". Eu zic sa ai un moment de nebunie., un tupeu turbat! Du-te la ea vorbeste intreaba chestii simple " ce faci" bla bla. Daca nu merge cu vorba scrie un bilet si explica-i ca esti timid si iti e greu sa exprimi si poate o sa faca ea primul pas. Bafta!

| PersonajFictiv a răspuns:

Spune-i pe Facebook sa va vedeti dupa ore, si aia e.

| munteanuionvictor a răspuns:

Vorbesti pe Facebook cu ea si-i propui sa va intalniti in timpul liber.