| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare foarte importanta, am 14 ani si sunt baiat si stau la munte si sunt in clasa a 8 aici am avut mai multi profesori de sport dealungul claselor 5-8 care mi-au spus ca sunt foarte talentat la fotbal si sa ma duc la liceu sportiv, acum sunt in clasa a8a si nu stiu ce sa fac, parinti mei nu vor sa ma lase la sportiv si eu vreau foarte mult pentru ca vreau sa ajung fotbalist, fara liceu sportiv nu poti ajunge fotbalist? ce ma sfatuiti sa fac? ajutati-ma

1 răspuns:
| andreidraga a răspuns:

1) Poti sa faci liceu normal si sa fii fotbalist foarte bun. Vei avea peste 6 ore / zi in care te poti antrena ( e de preferat sa te inscrii la un club de fotbal, ca sa mergi in competitii si sa te vezi si in comparatie cu altii cat esti de bun ). In week-end ai din nou mult timp in care poti sa te antrenezi.

2) Compara-te cu altii! Incearca sa ajungi int-run mediu cu fotbalisti de varsta ta. Poti sa fii cel mai bun undeva si sa vezi ca esti slab in alt loc. E important sa iti cunosti adevarata valoare.

3) Pregateste-te mult si singur. Nu e suficient sa ai tehnica. E bine sa poti alerga - cat mai mult, cat mai tare, cat mai cu cap.