| aigi1 a întrebat:

Am o problema la romana in care imi zice sa scriu semnificatia textului poeziei carabusul de arama de lucian blaga .
Cum sa incep ?prin arugumentari sau opinii?

Răspuns Câştigător
| PanaDeIdei a răspuns:

Incepi asa:

In opinia mea, textul "Carabusul de arama" de Lucian Blaga...

In primul rand, consider ca...

In al doilea rand,...

In concluzie, consider ca...

Asta este structura unei compuenri argumentative. Sper ca te-am ajutat.

2 răspunsuri:
| gazza01 a răspuns:

Eu cred ca se'ncepe cu: " In opinia mea, semnificatzia textului Carabusul de arama de Lucian Blaga este: (.) deoarece : (.) " (.) Sper ca am fost de ajutor. Funda? :*

| CoCoMona a răspuns:

Intai de toate vezi asta (definitia cuvantului "semnifivcatie"): http://dexonline.ro/definitie/semnifica%C8%9Bie

Mai intai, trebuie sa intelegi enuntul problemei pentru a-ti face un plan de rezolvare.

Ar trebui sa pui accentul pe ceea ce a dorit sa transmita prin opera sa (daca vei citi definitia din DEX, vei intelege la ce ma refer). Mult succes!