| PinkGirl001 a întrebat:

Am o problema relativ grava in legatura cu scoala.Am hotarat cu mama din Iulie sa ma transfer de la scoala de unde sunt acum la un liceu mai bun.Problema cu asta este, cum ma voi acomoda acolo si daca ma vor accepta atat copii cat si profesorii.
Deoarece, la scoala asta, profesorii nu isi dadeau interesul deloc sa te invete pe tine, ca ele, ceva.Ei sunt conformati ca vin la scoala doar de dragul directoarei dar fara chef de predare.Noi,ca elevi, daca intelegem ce preda, bine, daca nu, asta e.Adica,cine intelege, bine, cine nu, asta e, nu isi bat ei capul cu asta.Trecand peste asta, la aceasta scoala, colectivul, este jalnic, ca sa o spun frumos.Dar, profesorii sunt pe masura.Ati mai vazut profesori ce indeamna copii sa barfeasca? Pai nici eu, dara asta pana ce am ajuns aici.Pe langa asta, daca ma intreba vreun elev sau profesor de la liceul unde vreau sa merg, despre istorie, geografie, ceva, nu am ce sa ii zic.Raspunsul e simplu:nu ai ce sa inveti in o clasa cu copii needucati ce arunca cu gunoaie in fata catedrei iar profesorul nu ia nicio masura.Asta la istorie.Iar la geografie? O alta profesoara cu un chef 'MAXIM" de predare, la o harta de unde cred ca si mama a invatat, te intreaba, unde sunt situate 3 tari si o insula si iti pune 10.Alt profesor, cand vede ca ai astfel de note, are pretentia sa stii ceva nu? Dar e nu are habar ca pe tine profesoara nu te-a ascultat vreodata la o lectie si ca ea macar nu se oboseste sa le scrie si ca o face un elev in locul ei de pe un auxilar tras la xerox al profei.Nu,nu stie! Altceva? Ca la Informatica, de exemplu, avem niste calculatoare din anii 2003-2004 si ca trebuie sa stai cu alti 2 sau 3 copii langa tine? Sau ca, profesorul preda intr-un sfert de ora, asa, in graba ca sa scape iar apoi tu ajungi acasa mai prost decat ai plecat pentru tie lucrurile alea nu iti sunt explicate?
Sincer, acum, cred ca la inceput, 2-3 luni, va trebui sa fac meditatii sa ajung la zi cu ceilalti, pentru ca altfel nu voi face fata.Dar pe de alta parte, m-am gandit ca e mai bine asa.Adica,mai bine sa fac meditatii cateva luni pentru a fi la nivel cu restul, decat sa fiu in continuare asa.
Si, cu toate ca e usor de zis, imi e putin frica, si as cam cam avea nevoie de niste sfaturi.
Multumesc anticipat!:*:*:*

1 răspuns:
| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Te vei acomoda. De obicei, profesorii ajuta elevii noi aflati in astfel de situatii. Important este sa te concentrezi si sa recuperezi tot ce n-ai putut invata de la fostii profesori. Te vei integra tu in colectiv. Incearca doar sa nu povestesti toate aspectele negative de la cealallta scoala, caci s-ar putea sa te puna intr-o lumina proasta. Spune doar ca ai vrut sa vii la o scoala mai buna. Restul va veni de la sine. Va fi suficient sa-ti pui ambitia si atentia la treaba, ca sa te impui un pic in fata noilor colegi. Succes!