| anonim_4396 a întrebat:

Am ramas corigent la matematica pe primul semestru, cu media 4. Din cate am inteles trebuie sa am pe semestrul 2 media 6. In acest semestru am notele:4, 5,6, 6,6 si 6 in teza, ceea ce inseamna media 5, 55, adica 6.

Intrebarea mea este,daca am ramas corigent pe primul semestru, media 5, 55 pe sem 2 sen rotunjeste la 6?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De fapt din calcul rezulta 5, 81, astfel ca vei avea media semestriala 6 si media anuala 5, astfel ca nu ramai corigent.
Chiar si cu media rezultat 5, 55 ai avea media semestriala 6, avand in vedere ca se rotunjeste in favoarea elevului cu pana la 0, 50 puncte.