| gamerITgamer a întrebat:

am si eu o intrebare pentru voi daca ma puteti ajuta intr-un fel: sunt baiat am 16 ani sunt la un liceu teoretic, profil: matematica-informatica, si ma pasioneaza Gamingu`l. nu in sensul sa ma joc ca turbatu..ma intereseaza partea tehnica(programarea / art / sunet / design - tot ce este legat de partea tehnica a unu-i joc ) si m-am gandit ca pe viitor sa fac tot posibilul sa fiu Game Programming.iar daca nu reusesc asa macar sa fiu programator, am carti cumparate de C++ / C# / C / Java >--- problema este ca..cand ma pun sa invat din ele notiuniile generale si altele imi este o mare lene sa ma apuc..prefer sa ma uit la video cu programatori cum vb si fac jocuri: in special cei de la Blizzard / Ubisoft...dar stiu ca nu e bine si trebuie sa ma pun pe treaba dar nu pot imi este foarte lene.dar nu stiu ce sa fac, este ceva de genu: Vreau sa devin Game Programming dar imi este lene sa invat C++ si alte limbaje.ce vointa /motivatie sa imi fac sa le pot invata.dau funda multumesc foarte mult..astept orice fel de sugestii / jigniri / incurajari si mai ales Critici, dau funda daca ma puteti ajuta.

Răspuns Câştigător
| alex190199 a răspuns:

Ma omule, cred ca ai postat intrebarea asta de mai mult de 10 ori. In primul rand, te anunt din start de un lucru. Deci, asta este linia vietii tale:
__________
Asta e prezentul:
___|______
Asta e sfarsitul:
_________|
Perioada pe care o vei trai de acum incolo:
___|_____|
Ei, TU OMULE, pe TOT parcursul acestei perioade, NU vei ajunge un PROGRAMATOR. Adica, NICIOADATA nu vei ajunge un programator. Ok. De ce?
1. Ai incurcat game programmer cu Game Programming.
Nu vreau sa zic ca esti prost din cauza ca ai incurcat. Vreau sa zic ca, un programator adevarat niciodata nu greseste termenii de genul, si daca nu stie, NU se baga, ci se documenteaza pana stie TOT frate!
Plus ca din faptul ca ai scris meseria cu majuscule la inceput, reiese ca nu iei in serios asta, ci doar consideri, indirect, (mascat de egoism) ca meseria asta e ceva "cool" pentru baieti "cool" care sunt "supercool" si stiu ceva unic nestiut de niciun coleg, si care pot crea jocuri tari si smechere. Ok frate, poate te entuziasmeaza gandul ca poti face jocuri si alte programe. Dar cand ajungi sa postezi ca disperatu' pe site-uri ca esti tu din nu stiu ce liceu cu nu stiu ce profil si vrei sa te faci Game Programming(programming = verb), normal ca nimeni, nu numai ca nu te mai ia in serios, dar nici nu mai iti tolereaza intelectul.
2. Cum te poate pasiona ceva cand tie ti-e lene sa practici si sa inveti acel lucru? Sau cand habar nu ai nimic despre el?
Si apropo, game programmer e acelasi lucru cu programmer, adica programator. Poti considera joc si un calculator(de matematica) digital, atata timp cat pe tine personal te amuza.
Ok, acum, sa te ajut totusi, si pe tine. Ai intrebat ce vointa/motivatie sa "iti faci". Pai, in primul rand, trebuie sa iti placa, frate, trebuie sa iti placa! Nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia ca te pasioneaza cand nici nu stii despre ce e vorba...Ma rog, ca sa vezi daca iti place, nu mai citi toate prostiile de carti. Alea sunt folosite de experti pentru a-si recapitula/aprofunda cunostintele. Cauta tutoriale, urmareste cateva de inceput, si vezi cum sta treaba cu C++ (concentreaza-te pe el, nu pe toate limbajele...). Apoi invata doar teoria, functiile, clasele, toate loop-urile, toate tipurile de variabile, si exerseaza singur, jucandu-te si cautand probleme simple pe net sau in cartile tale. Insa eu iti zic sa incerci web programming sau web design. Cauta pe www.w3schools.org tutorialul pentru HTML, CSS si dupa ce le manuiesti bine, incepe Javascript si JQuery. Apoi PHP, MySQL,. htaccess. Dupa asta, mai mult ca sigur ca vei intelege C++ foarte bine, si vei fi pregatit pentru a lucra in el, cu un start destul de inaintat. Succes!

1 răspuns:
| gamerITgamer explică:

A fost un raspuns destul de aspru.dar respect! ai funda