| Babos0900 a întrebat:

am și eu o nelemurire imensa, de cateva zile mă întreb dacă sunt gay sau nu. Ideea e următoarea, fetele m-au atras mereu din punct de vedere sexual. Însă nu prea pot avea o relație strânsă cu ele, simt că pot vorbi mai mult cu băieții despre orice. Am un prieten bun din copilărie cu care-mi place sa petrec timpul foarte mult. Și nu-mi place când iese cu altcineva sau fara mine. Menționez că nu sunt atras sexual de baieti, ii văd că pe niște prieteni. Cu fete m-am combinat și pot să zic că mi-a plăcut, însă din punct de vedere comunicativ nu mă simt în largul meu vorbind cu ele. Parca vorbesc forțat cu ele. Nu stiu ce naiba se întâmplă, însă nu sunt pregătit să accept faptul că sunt gay și nici nu vreau sa-l accept. Țin să spun că atunci când eram mic eram tăcut și mă înțelegeam cu putini băieți. Pe măsură ce am crescut am ajuns foarte tupeist, comunicativ și energic. Acum la 16 ani am prea multa energie. As putea fi bisexual? Habar n-am ce naiba e cu mine și sunt stresat, nu mă mai pot concentra la nimic. Va rog sa-mi dați un răspuns!

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai este normal sa te intelegi bine cu baietii, ca doar sunt baieti. Nu inseamna ca esti gay, zau asa. Deci nu lua asta de bun. Cu fetele poate nu ai aceleasi pasiuni si din acest motiv poate iti pare ca nu va intelegeti.
Dar iti spun sigur, ca nu ai intalnit fata potrivita care sa iti indeplineasca aceste asteptari. O sa vina ea. Doar daca fetele de pana acum nu au facut asta, nu inseamna ca o fac baietii.
Daca de exemplu cunoasteai o fata din copilarie si va intelegeati bine, ai fi spus exact acelasi lucru si despre ea.

Este ok sa iesi cu baietii, ca doar fiecare are prieteni. Dar toti ies exact din cauza asta, ca sunt prieteni si se simt bine sa formeze un asa grup. Dar nu inseamna ca ei ar fi gay sau ceva. Deci nu trebuie sa te mai gandesti la asta.

Ai un prieten, bun. O sa ai si o piretena, dupa o iubita si apoi o sotie. Ai abia 16 ani, ce naiba... Pai la 16 la asta te gandesti tu? :/

Multa bafta sa ai!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca iti convine gaura sa fie doar feminina. Nu pui mana pe barbati si ramai cu ele femeile. E firesc sa nu ai ce discuta pentru ca alea asteapta sa le zici chestii care difera fata de cei zici la un individ

| GdX a răspuns:

Ai 16 ani, esti la pubertate, ai atatea schimbari hormonale in corp. E normal sa ai retineri in fata fetelor ca baiat. Daca te simti rusinat in preajma lor, clar te indiminezi pentru ca esti atras de ele. Cu baietii e normal sa vorbesti frateste pentru ca esti baiat, aveti aceleasi subiecte de discutie. Cu o fata ce ai putea as vorbesti la 16 ani? Pasiunile fiind diferite, vederea de ansamblu a fiecaruia fiind diferita mi se pare si normal sa ai aceste trairi pe care le expui. Faptul ca vorbesti mai usor cu un sex sau cu altul nu iti defineste sexualitatea. Sexualitatea este data de ceea ce simti si fizic si psihic. Gandeste-te asa, pe ce vrei sa pui mana? Pe un sau o p? Daca vezi un baiat simti nevoia sa il iei in brate sa il saruti? E usor sa iti dai seama de sexualitate, dar nu te necaji cu texte de genul: "Imi e mai usor sa vorbesc cu..."

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să fii prieten este una, emoția sexuală o simți cu tot corpul, nu cu conversația.

| RKBlue a răspuns:

Daca nu esti atras sexual de baieti,nu esti gay sau bi.
Dar,in functie de cum privesti sexualitatea, e ceva mai greu.
Adica, exista persoanele asexuale.
Acestea simt atractie sexuala, dar nu si emotionala, sau invers.
Sunt mai multe mini categorii care cad sub acest termen.Sunt persoane care simt atractie sexuala abia dupa ce cunosc persoana bine, altii care nu simt deloc, altii doar putin.
De asemenea, sunt unii care simt atractie sexuala fata de un gen si emotionala pentru altul.Asta nu inseamna neaparat ceva, in cazul tau.
Poate doar ai o problema cu fetele, poate din cauza anxietatii...
Daca nu ai petrecut prea mult timp cu fete inainte de 11-11 ani, poate fi o explicatie.
Daca ai o relatie proasta cu "fetele din viata ta"(mama, o sora sau verisoara, o veche prietena, etc) asta ar putea declansa o neplacere in subconstient...

| Dana2103 a răspuns:

Exista si homoromantism, nu doar homosexualitate si daca te atrag fetele atunci esti bi, nu gay