| AlexandruMihhXDD a întrebat:

Am un coleg pe care l-am auzit bârfind de mine. A zis ca nu ma suporta. Sincer, nu i-am făcut nimic, nu l-am înjurat, bătut, înjurat, etc.
Eu chiar l-am ajutat la teme, i-am explicat ce nu a înțeles. Cred ca profita de bunătatea mea, deoarece am fost bun când l-am ajutat, dar în rest nu.
Cum ar trebui sa ma comport cu asa fel de persoane? Ar trebui sa îmi pese de ceea ce zice despre mine? Dar el oricum nu ii suporta pe multi, deci ma gândesc ca are el o problema, voi ce ziceți?

Răspuns Câştigător
| devilshelp a răspuns:

Comporta-te normal cu el, ca si cum nu l-ai fi auzit. Tine minte sa nu ai incredere in el si sa nu il mai ajuti chiar mereu cand iti cere, mai dai si cu flit. Nu e bine sa te iei la cearta cu el, oricum nu ii vei putea schimba parerea, mai mult atragi atentia. Stai cu prietenii adevarati si pe el lasa-l in mizeria lui

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Le ignori si acum si cand vin sa-ti mai ceara ceva, cand iti mai cere ceva ii spui ceva gen du-te si cere cuiva pe care il suporti

| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa ignori asemenea persoane, mai ales ca acum stii clar, ca nu te place.
Cand iti mai cere ajutorul, spune-i ca esti ocupat si nu ai timp de el, chiar daca nu ai nimic de facut, ii intorci spatele si pleci de acolo.

| SkyPilot a răspuns:

Poarta-te normal cu el, nu ii spune nimic, dar nici nu il mai ajuti pentru ca "nu ai timp". Daca ii spui ce ai auzit, nu va recunoaste si va da vina pe cei de la care ai auzit. Cel mai bine este sa iti vezi de viata ta.

| Donsavas a răspuns:

Ar trebui să ai mai multă încredere în tine și să nu mai pleci urechea la vârf a. Cu oamenii trebuie sa vorbesti dar nu sa ti pui încrederea în ei. Încrederea sa fie in tine si tu sa vorbesti cu oamenii. Ai sa vezi ca nu mai contează parerile despre tine. Pana la urma, tu nu esti un articol de ziar sa se comenteze despre tine. Discuta cu oameni care vorbesc lucruri constructive, mai puțin cu cei ce vorbesc despre ce fac oamenii.

| XxKAMELIAxX a răspuns:

Si eu am o prietena din asta, dar n-are unde sa ma barfeasca din pacate =]] hmm..eu zic sa nu-i mai dai temele si sa-ti faci alti prieteni.