| StephanieWild a întrebat:

Salut TPU, anul viitor merg la liceu, si sunt inca nedumerita la ce profil sa merg si ce sa fac pe viitor. Imi plac : Romana, Engleza, Geografia, matematica, istoria. Nu imi plac : Fizica, civica, tehnologia etc straight face iar bio si chimia sunt destul de ok, desi nu ma prea dau in vant dupa ele. Eu ma gandeam sa dau la mate-info engleza intensiv, deoarece imi place mult engleza si matematica, dar parintii vor sa merg la bio-chimie. Imi puteti recomanda un profil potrivit si pe ce as putea merge mai departe?

3 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

La mate info se face si fizica

| NoSmile a răspuns:

Buna!
Poti da fie la mate-info,fie la filologie (aici se face multa engleza,romana si istorie),cred ca e cel mai potrivit profil pentru tine.
Trebuie sa faci ce iti place, sa mergi in domeniul unde te pricepi cel mai bine, pentru ca altfel risti sa ai medii asa de bune.
Incearca sa-ti convingi parintii ca tu nu o sa te descursci cu bio-chimia, ca acolo nu-i de tine, si nu vrei medii mici.

| iDangerous a răspuns:

La mate-info este destul de greu. Cred că profilul ştiinţe sociale ţi s-ar potrivi mai mult pentru materiile care le'ai enumerat. Eu personal am intrat la filologie, dar m-am interesat şi de ştiinţe sociale şi ştiu că faţă de filologie o să faci toţi anii matematică, iar fizică chimie biologie nu ştiu dacă faci sau nu ultimii doi ani, dar faci puţin, iar matematică doar 2 ore pe săptămână. Faci engleză în schimb mai mult, la fel şi română, geografie şi istorie, care ai spus că îţi plac.