| Striker14 a întrebat:

As vrea sa pun o intrebare celor care sunt deja la liceu: cum e viata de licean, adica aveti mai multa libertate/ mai multi prieteni decat in generala? V-a fost greu sa va adaptati? Cum sunt colegii din liceele voastre?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata de licean depinde de tine si de cei din jur, dar mai mult de tine. Tu decizi cum vei fi la liceu pentru ca acolo nu te cunoaste nimeni si poti sa creezi ce impresie vrei.
Despre libertate, nu prea inteleg la ce te referi. Daca te referi la timpul lober atunci e mai putin, cel putin la mine. Daca te referi la libertatea de exprimare, cam aceeasi, la ore imi dau cu parerea poate mai mult ca-n generala, in legatura cu regulamentul, e acelasi, de **** si care incalca drepturi. Mai multi prieteni....hm, nici n-am avur prieteni si n-am nici acum. Da, mi-a fost greu sa ma adaptez mai ales ca eu sunt destul de timid la inceput. Abia pe semestrul al doilea am inceput si eu sa ma integrez. Bine, cam mult spus integrat avand in vedere ca as spanzura mai mult de juma' de clasa. Colegii sunt naspa. Atat cei de clasa cat si cei de liceu, dar poate tu o sa ai mai mult noroc.
"Succesuri".

1 răspuns:
| William a răspuns:

Depinde de liceu si de profil. Eu sunt la profil tehnic si in astia 4 ani de liceu am avut practica in timpul saptamanii, inainte de vacanta de iarna, inainte de vacanta de vara, ore lejere, teme canci, invatat nici atat. Daca eram la mate-info la acelasi liceu era vai de mine. Teme peste teme, invatat in fiecare zi, mai multe teme, profesori exigenti, ascultare la fiecare ora. Sunt si cateva avantaje (multe ore de info) dar prea mici in comparatie cu dezavantajele (mate in fiecare zi + ce am mentionat mai sus) ca sa nu mai spun ca subiectele de bac la info sunt mai grele decat la tehnic. Colegii difera de la un profil la altul si de la un liceu la altul. Am observat ca elevii de la licee unde se invata nu sunt foarte sociabili spre deosebire de elevii de la licee mai slabe. Mult succes la liceu.