| ITGamerIT a întrebat:

SaLut TpU, as vrea sa va pun o intrebare daca se poate: am 16 ani sunt baiat si sunt in clasa a-10-a la un liceu teoretic profil: matematica-informatica, si am o problema foarte grava daca ma puteti ajuta: pe primul semestru mi-a iesit media la matematica 6 si la informatica 10, eu as vrea sa aplic la facultatea de Informatica din CluJ si sa devin Programator 3d ( Game Programming ) dar nu am cunostinte de matematica deloc..notele ce le iau sunt mai mult copiate si nu stiu aproape nimica la matematica si dupa cum m-am informat trebuie foarte multa matematica ( sa fii ass ) pentru programare ...mai ales in 3d/2d ...intrebarea mea este: daca din al-2-lea semestru ma da mama la meditatii si lucrez in fiecare zi la matematica si imi dau tot timpu pentru matematica pot lua bacu`l cu peste 8, 00 si sa am cunostinte necesare in matematica sa pot invata si matematica avansata pentru programare daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi..eu nu stiu e prea tarziu oare mai pot salva ceva sa stiu matematica fara matematica nu pot opta pentru informatica multumesc foate mult va rog doar cei calculati sa lase un reply.multumesc

Răspuns Câştigător
| thelowe a răspuns:

Pana la bac mai sunt 2 ani, deci da, cred ca ai timp sa inveti.dar trebuie sa fi foarte constiincios si perseverent.nu e asa grea matematica.si eu sunt la matematica informatica, insa marele meu necaz este informatica pentru ca, desi e greu de crezut, este singura materie la care nu facem nimic.eu te sfatuiesc sa incepi sa iei meditatii si asa, macar o sa stii ca ai incercat.desi repet, sunt 2 ani.eu stiu persoane care acum, in clasa a XII-a au inceput sa ia ore si erau in situatia ta.iti dai seama ca in cateva luni o sa trebuiasca sa stie pentru bac.tu ai 2 ani, si daca te duce mintea incat sa intelegi informatica, nu o sa iti fie extraordinar de greu nici cu matematica.