| Jjj840 a întrebat:

Salut, TPU. Cum ar putea o fata de 13 ani sa castige bani? In acelasi timp, avand timp si pentru scoala, meditatii, activitati extrascolare, sport, animale, familie, curatenie, pasiuni si ceva timp liber...

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

O modalitate simplă, fără probleme, ar fi, spunând că vă plac animalele, dacă sunteți la oraș sau undeva unde oamenii au animale de companie, să găsești familii, care au animal de companie, dar nu prea se pot ocupa de el. Restul activităților ar fi ilegale.
Dar, a avea grijă de animale de companie, nu ar deranja pe nimeni.

| Violleta2022 a răspuns:

La 13 ani este ilegal ca un copil sa munceasca copilul!
Asadar, copilul poate castiga banuti facand treburi pe langa casa (maturat curtea sau in casa, dat cu aspiratorul, spalat pe jos, gresia, parchetul, facut cumparaturi mici, calcat rufe sau spaland vitrenele, paharele, orice munca in casa), unde parintii o rasplatesc cu cativa lei.
Acelasi lucru il poate face in weekend, la bunici, rude sau vecini.