| geo9308 a întrebat:

..De curand m-am gandit la viitorul meu, si vreau sa abandonez scoala, sunt clasa a11ea si vreau sa plec departe de Romania. dar nu stiu unde, o tara in care ma pot descuca de la 0, o idee ceva? cei care au mai fost plecati?

Răspuns Câştigător
| Ionela_6254 a răspuns:

Dupa parerea mea nu-i bine ca te-ai gandit sa abandonezi scoala, nu are rost ai ajuns pana aici si acum lasi totul balta, cel putin termina cele 12 clase.in legatura cu plecatul in alta tara nu este bine, nu o vei putea incepe de la 0 de una singura fara nici un sprijin, termina scoala si mai gandeste-tebig grin

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine ca ai decis sa parasesti tara, dar momentan e prea devreme. Termina liceul si, in cazul in care ai rude in strainatate care te pot sprijini, placa dupa aceea.In cazul in care nu ai rude in strainatate, nu ar fi rau daca ai face si facultatea in Romania(facultatea o optionala, deoarece e mai de preferat sa o faci acolo, dar liceul e obligatoriu, pentru a-ti fi bine). In legatura cu tara in care te vei stabili, discuta lucrul acesta cu apropiatii si stabiliti impreuna lucrul acesta.Eu una planuiesc sa ma mut in Canada(am inteles ca un salariu mediu pe economie e destul de bun si ca e destul de usor sa-ti gasesti un loc de munca).