| maestrul123 a întrebat:

Salut,TPU! De mai bine de 2 ani am o stare foarte proasta,ma simt mereu singur,plâng aproape in fiecare seara,prieteni nu pot spune ca am,am avut niste "prietene",dar se pare ca nu a fost asa, iar acum mai vorbesc din cand in cand cu o prietena, dar de ceva vreme nici ea nu ma mai baga in seama.Sunt un personaj mai timid si niciodată nu am facut parte dintr-un grup de băieți sau sa am prieteni băieți,am stat mereu cu fetele,nu pentru ca ma simt mai bine sau ceva,ci pentru ca, cum ziceam, sunt timid si mereu am senzatia ca se vor lega de aspectul meu fizic sau de faptul că nu mă îmbrac cu haine de firma.Sunt o persoana simpla,însă nimeni nu vrea sa fim prieteni, la un moment dat toți m-au lăsat, din ce motive nu stiu sigur.Sincer nu stiu ce este cu starea asta,însă uneori sunt nervos,uneori obosit, uneori plictisit, în general mi se schimba starea de la una la alta.Nu stiu daca este depresie sau alta afectiune emoțională, dar o am de foarte mult timp dupa cum am spus si la început.
Ma puteti ajuta cu un "diagnostic" la această stare emoțională?

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Esti adolescent happy Sau mai bine zis, nu mai esti un copil in adevaratul sens al cuvantulu. Ai mintea plina de ganduri, te confunzi cu un sine fals, incerci sa iti plasezi viata pe o linie temporara si nu reusesti, insa ai vrea asta. Vrei atentie si vrei prieteni.

Bine... posibil sa ma insel. Este ok, asa invatam. Si aceste ganduri ne definesc ulterior. Este ok sa te descarci.
Vrei un diagnostic sau vrei si o solutie pentru aceste stari?

Nu te-a lasat nimeni, pentru ca nimeni nu te-a avut. Viata merge inainte, nu trebuie sa te legi de aceste momente nesemnificative pentru prietenii tai. Ce zici tu acolo, se numesc asteptari. Scapa de ele.
Ce ai putea sa faci in continuare, sa faci ce faceai si pana acum, sa te dezvolti, citeste carti despre acest subiect si impuneti sa fii fericit si asteapta, chiar daca suferinta nu este neaparat rea. Cand o sa vina momentul pentru orice dorinta o sa ai tu, o sa vina inevitabil. Tu doar sa fii pregatit.

| Donsavas a răspuns:

Diagnostice in ceea ce priveste sanatatea emotionala, doar un psiholog te poate ajuta
Tot acesta iti poate prescrie tratament anti anxietate

| Donsavas a răspuns:

Psihiatru am vrut sa scriu

| Donsavas a răspuns:

Doar psihiatrul prescrie medicamente

| MPersephone a răspuns:

Stii ce mi-a parut mie interesant? Faptul ca incerci cumva sa dai explicatii pentru faptul ca nu esti o persoana sociabila. Tu crezi ca lumea nu doreste sa fiti prieteni din cauza aspectului tau sau a lipsei hainelor de firma? Tu nu iti constientizezi problema. Oamenii te abandoneaza, nu stii de ce. Exista vreun motiv? Pentru a-ti rezolva problema, trebuie sa mergi spre radacina. De ce esti atat de antisocial? Oricum nu vrei "prieteni" superficiali, care sa te judece dupa aspect fizic, dar ce ai tu de oferit?