| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! De o perioadă(mai exact 4 luni) nu îmi mai dau seama ce emoții am.Nu știu exact cum sa explic dar pur și simplu nu mai simt fericire,tristețe, frica nimic.Tin sa menționez ca înainte sa pățesc asta aveam o depresie severă.Nu am tratat depresia și nu am spus nimănui(decât pshiholoagei mele) despre asta.Brusc am ajuns sa am doar o expresie facială neutră, sa nu mai socializez aproape deloc și sa nu mai simt nimic.Psiholoaga mea a zis ca e posibil sa fi dat în sociopatie.

Voi ce credeți, are legătură depresia pe care am avut o cu starea mea de acum?
De ce am ajuns asa?
De ce nu mai simt nimic?

Dau funda!happy

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, depresia a evoluat, odata ce spui ca nu ti-ai tratat depresia si ai in continuare expresie "neutra", nu socilizezi deloc samd.
Boala evolueaza, de la depresie ajungi la anxietate sociala, apoi la paranoia, schitofrenie samd.
Ai nevoie sa iesi afara din casa, obligatoriu, sa socializezi cu oamenii, sa faci o activitate sportiva...ca starea ta se adanceste si merge spre rau, dupa cum ai observat.
Daca psihiatrul la care ai fost nu te-a ajutat, schimba-l, cauta unul mai bun, ca tie ti-a evoluat boala si nu mergi spre bine. sanatate multa!

| dullcat a răspuns:

Nu stim, nu suntem medici.Totusi, de ce nu ai tratat depresia?

| Hyperion7 a răspuns:

Nu mai simți nimic sau te încăpățânezi sa nu simți?
Este o diferență totuși.
Daca ai participat la evenimente sau nu știu,ceva ce îți stârnește o emoție și nu ți-a stârnit-o,posibil sa fie ce-o zis psiholoaga,in caz contrar, posibil sa nu vrei tu sa fii vesel(știu, poate suna cliseic, dar probabil o faci inconștient pentru a capta atenția)
Așa că dacă ți-au stârnit macar fiori acele evenimente la care poate ai fost, există șansa să nu ai nimic legat de sociopatie.

| anonim3248 a răspuns:

O să îți treacă în timp starea pe care o ai acum.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Mie imi suna ok.