| AnonymousGirl206 a întrebat:

Doresc sa stiu ce inseamna liceu teoretic. Si care e diferenta dintre un liceu teoretic si unul tehnologic?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

La terminarea liceului teoretic daca ai invatat suficient de bine vei ramane cu niste cunostinte de cultura generala pe care le poti fructifica sau nu prin continuarea studiilor, urmand cursurile unor scoli postliceale sau universitare. La terminarea unui liceu tehnologic saua unui liceu vocational (profilurile sportiv, militar, teologic, artistic, pedagogic, Waldorf), primesti o diploma de muncitor calificat intr-o anumita meserie.

| artmosfera a răspuns:

Din ce știu eu, un liceu teoretic cuprinde profilele mate-info, științe ale naturii, științe sociale, filologie. După ce termini un liceu teoretic, dacă vrei un loc de muncă comform profilului pe care l-ai terminat, e musai să continui cu facultate. Un liceu tehnologic cuprinde profilele mecanică, electronică și autoatizări, protecția mediului etc. Când termini un liceu tehnologic, primești un certificat de muncitor calificat.
Totuși sunt de părere că e de viitor să faci un liceu teoretic, iar mai apoi să continui cu facultate sau postliceală