| Trinity a întrebat:

eu unu m-am plictisit in casa si m-am plictisit de "zeu" calculator si pot sa zic din tot sulfetul ca regret ca am parte de calculator si internet, in loc sa ma distrez toata ziua ca un copil normal eu cum vin de la scoala imediat intru pe calculator, pur si simplu am devenit dependent de el.
As vrea sa ies afara dar cu cine?, toti prieteni pe care ii am stau toata ziua la calculator si numai asta fac si asta numai si numai din vina parintilor care le ofera prea multa libertate si ei bucurosi ca au calculator si internet stau toata ziua in fata lui fara asi da seama ca isi distrug toata viata.
Ce ocupati sa imi gasesc pentru a reusi sa scap de acest calcultor si repet din nou prieteni care sa iasa afara nu gasesc.

Răspuns Câştigător
| Eliut a răspuns:

In primul rand asa sunt si eu, vin acasa, nici nu. mi fac temele nici nu invat si pac calculator, sau cum ii zic eu "comp". Deja de la atat calculator, nu mai pot invata, citesc, dar degeaba citesc pentru ca nu. mi intra nimic in cap. Eu de o luna am inceput un tratament mental, care consta in urmatorii pasi. :
1. In primul si primul rand, SCAPA DE CALCULATOR! O ora pe zi, sau 2, ti. e de ajus, iar cand ai proiecte sau vrei sa vezi ce e nou, pornesti calculatorul. Pur si simplu iti impui asta.

2. Cu privire la ocupatii, ai putea sa te implici intr. un grup de activitati, cum ar fi sa mergi la inot, la karate nu stiu, ceva un sport, sau ce prefer eu un instrument sau o arta. Acolo sigur iti vei face prieteni care nu sunt dependenti de calculator, si sigur vor iesi afara.

Sper ca te.am ajutat, eu inca de abia ma pot abtine sa stau la calculator mai putin, si de la 8 ore pe zi am ajuns la 5! Spor la anihilarea "zeului" happy

2 răspunsuri:
| Crisu_7532 a răspuns:

Mai, poti sa stai la calculator atata timp cat il folosesti cu cap. poti sa citesti carti on-line, poti sa urmaresti emisiuni educative on-line. deci daca te cultivi, n-ar fi o problema foarte mare faptul ca petreci mult timp la calculator. devine o problema atunci cand stai la calculator ca sa te joci Counter Strike sau WoW, sau cand pierzi timpul uitandu-te la videoclipurile lui Miley Cyrus. Deci problema intervine cand pierzi timpul stand la calculator.
Gaseste-ti un hobby, scrie, deseneaza, citeste, uita-te pe Discovery, iesi la alergat in parc, fa poze.sunt o multime de lucruri pe care le poti face

| ancuta_8768 a răspuns:

Nu stiu!