| Utilizatoranonim16826 a întrebat:

Salut TPU! Fratele meu îmi spune întotdeauna cât de mult își dorește să mor călcată de mașină, deși eu nu i-am făcut nimic rău. Am discutat cu părinții despre comportamentul fratelui meu, dar nu le pasă, și susțin că fratele meu e cel nevinovat, deși au dovezile în față că fratele meu e cel vinovat. Fratele meu mă bate adesea(am chiar vânătăi, iar eu mă învinețesc destul de greu, doar din lovituri puternice ). Deși sunt calmă și mă comport frumos cu el, are un comportament nu tocmai potrivit. De fiecare dată încerc să-i explic că nu-i ok să mă lovească și să mă jignească pentru că totuși sunt sora lui. Părinții mă ignoră și nu le pasă că sunt bătută de fratele meu până mă învinețesc. Ei îl susțin pe fratele meu până la capăt și îl iubesc vizibil mai mult decât le pasă de mine.Țin să precizez că fratele meu are aceeași vârstă ca mine fiind frați gemeni. Ce sfaturi îmi îmi puteți oferi legat de situația aceasta? Cum pot face dreptate în această situație? Credeți că blestemele legate de dorința fratelui meu de a mă calca mașina se pot adeveri?
Îmi cer scuze dacă s-au mai strecurat mici greșeli gramaticale.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci o plângere la poliție pentru violenta domestica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi cu așa frate nu-ți mai trebuie Dușmani. Ăsta este în stare ce orice dacă are atâta ură si dușmănie pe tine. Ai grija mare ca nu-i de glumit nu-i sănătos omul.

| 120bulevard a răspuns:

Guvernul a lansat în 5 ianuarie, 2022, numărul unic național 119, destinat raportării și prevenirii cazurilor de abuz, exploatare, neglijare și forme de violență asupra copilului.

Numărul este disponibil în toate rețelele publice de comunicații din România.

Apelurile realizate la numărul unic 119 sunt gratuite pentru apelanți.

Daca parintii tai nu vor lua masuri, va trebui sa-i ameninti si sa suni la protectia copilului (119)