| eliiiza05 a întrebat:

Salut TPU. In general sunt o persoana care ma anlizez foarte mult, vorbesc cu o persoana sau cineva se uita la mine in loc sa fiu atenta la conversatia etc pur si simplu incep sa ma gandesc mult si sa ma pierd simt ca orice,pana si orice detaliu oricat de nesimnificativ, toti ma analizeaza, pur si simplu parca mintea mea devine empty, o senzatie neplacuta si putin dezorientata, de mica eram mai timida de fel,dar acum parca e mai naspa decat acea timiditate pe care o resimti asa cand te afli printre oameni sau cativa,este o senzatie ciudata si care ma impiedica sa fiu nesigura pe mine si pierduta, stau si ma gandesc daca nu chiar simt depersonalizare sau derealizare, prezint simptome dar nu imi dau seama daca chiar asa este. Pur si simplu gandesc orice,ca sunt intr-un grup si stau mai tacuta am impresia ca toti ma observa doar pe mine si vad ca sunu prea tacuta, la fel daca sunt cu o persoana si vad ca acea persoana e mai tacuta si asa inteleg ca eu trebuie sa iau actiune, dar dupa aproape numai eu vorbesc si ma simt prost, parca persoana nu ma asculta sau se plictiseste de mine. Deci din aceste ganduri am inceput sa nu ma mai simt nici cu persoanele de o viata confortbila si in general cu nimeni.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Observ ca ti-ai facut alt cont pentru a scrie despre aceleasi probleme pentru care ai mai primit sfaturi.Repet, nu intereseaza pe nimeni de persoana ta in maniera in care crezi tu, ci fiecare este preocupat de propria persoana.Tu cate ore ai petrecut pana acum analizand lumea? Cate zile, cati ani? Poate ti-au fugit niste ganduri si observatii despre altii dar in niciun caz nu te-ai concentrat obsesiv pe detaliile de conduita sociala ale altora.Deci de ce ai crede ca altii fac asta cu persoana ta? Totul se intampla in capul tau si nu ti-ar strica deloc sa mergi la psiholog.

| Turbo223 a răspuns:

M-am regasit in ce ai zis. Asa eram si eu, si inca sunt doar ca mai putin.Dar nu am scapat de timiditate in totalitate. Acum, nu stiu care este intrebarea. Daca intrebi cum poti scapa de anxietatea sociala pe care banuiesc ca o ai, adevarul e ca imediat nu poti. E un proces dificil. Mai ales daca ai avut o de multi ani, e greu sa dezobisnuiesti creierul cand el e obisnuit sa perceapa situatile sociale ca un pericol. Un piece of advice util ar fi ca lumea nu te analizeaza pe cat o faci tu, asa ca nu are rost sa te stresezi din cauza asta. Da, isi pot face o parere negativa despre tine...la fel cum isi pot face despre oricare altcineva. Daca o persoana este tacuta cu tine, nu esti tu obligata sa iei actiune, sunteti amandoua la fel de indreptatite sa incepeti o conversatie sau sa taceti din gura. Poate persoana este la fel ca tine, mai putin dornica de a socializa ori este dornica dar are dificultati cu persoane noi. Daca consideri ca nu ai stima de sine, va trebui sa lucrezi la ea. Cu cat lucrezi la ea, si observi mai mult celelalte persoane (cum vorbesc/se comporta/se simt) decat sa te autoanalizezi pe tine excesiv, o sa se duca si aceste ganduri de la sine. Bineinteles, nu cu un batut din palme, si chiar de vei scapa de problema tot vor fi momente cand o sa te mai simti asa cum spui ca te simti acum... pentru ca uneori dubiile sunt normale, iar unii (cei ca noi) sunt mai predispusi sa le aiba laughing. La faza cu depersonalizarea cred ca este un sentiment pe care il ai din cauza ca esti coplesita de emotii. Un psiholog te-ar putea ajuta sa ti cunosti mai bine problemele, daca consideri ca ai nelamuriri.