| kikizzz a întrebat:

intrebarea mea este daca mai pot sa cresc pana la 1.85-90. Mentionez ca am 1, 78 la 17 ani, am crescut de la 15 ani 1-2cm, atunci aveam 1, 75... Exista suplimente care pot stimula cresterea in inaltime? Parintii meu au 1.70 si 1.60

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu există nici un supliment pentru a stimula creșterea în înălțime.
Totul tine de genetică.

| Lioana a răspuns:

Stimulentele pentru cresterea in inaltime sunt: hrana sanatoasa, odihna suficienta (8 ore pe zi) si exercitiile fizice. Deasemenea suplimentele de vitaminele ar putea ajuta.
La 17 ani nu vei mai avea cresteri spectaculoase in inaltime dar exista sansa sa mai cresti 1-2 cm pe an pana in jurul varstei de 20 ani. Unii spun ca perioada de crestere se poate prelungi pana la 24 ani.

| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Orice este posibil in viata, insa asta este aproape imposibila. Este vorba despre structura adn a parintilor, nu exista formula de crestere, altminteri n-ar mai fi existat oameni scunzi... Formula de crestere pe care o poti urma, singura, este sportul de performanta atletism, inot sau baschet, astea te ajuta sa capeti ceva lungime/inaltime dar tu esti deja inalt, mai ales ca deja ti-ai depasit parintii. Sper ca ti-am fost cat de cat de folos macar.