| dement0r a întrebat:

La 13 ani, 1.70m 55kg cu ce greutate ar trebui sa ma antrenez si cam cate tractiuni sa pot face?

1 răspuns:
| TMNT2013 a răspuns:

Ca sa pui masa trebuie sa folosesti o greutate care sa nu-ti permita sa faci mai mult de 8 repetari si cu tractiunile cred ca 6 repetari... apropo sa nu crezi ca daca faci 100 de flotari si abdomene o sa fi mai puternic sau mai muscolos si trebuie sa alegi ce vrei sa faci nu poti sa pui masa si sa faci patratele in acelasi timp.Cand pui masa iti trebuie carbohidrati si proteine la patratele doar proteine si alte substante, deci trebuie sa alegi... poti sa faci un piept mare cu flotari cu priza larga si cand poti mai mult de 8 repetari pui intr-un rucsac greutati si faci si pentru patratele incearca orice in afara de abdomene pentru iti distrug coloana, incearca L-sit sau alte exercitii, trebuie sa ai 4-5 mese pe zi si daca esti ecthomorph sa nu alergi, inoti sau sa faci cardio pentru prin astea iti pierzi multe calori si daca esti slab ai nevoie de ele si mesele alea sa nu fie ciorba si alte porcari trebuie la fiecare masa sa ai proteine: omleta, peste carne oua, branza etc Trebuie sa ai zile de pauza pentru muschi atunci cresc si sa-ti gasesti un antrenament bun gen:luni-piept+triceps, marti etc