Întrebare recomandată | AndreeaCiresanu1958 a întrebat:

Salut, TPU. La întrebarea aceasta am nevoie sa îmi răspundă un om serios. Sunt la liceu pe profilul turism si alimentatie cu bilingv engleza. Stiu bine ca voi da engleza, matematica, romana si la alegere dintre geografie, logica si argumentare, psihologie si economie. Însă eu vreau sa dau in clasa a XI-a examenul Cambridge si in cazul in care îl iau nu voi mai fi nevoita sa dau bacul la engleza. Faza e ca am auzit ca daca nu mai dau bacul la engleza va trebui sa il dau la franceza, a doua limba pe care o studiez la scoala. Vreau sa spun ca am foarte mari probleme fix cu geografia si franceza si as vrea sa stiu daca mai am alte optiuni pentru bac in locul lor cum ar fi istoria sau germana. Cel mai coerent răspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
| 4StarLight a răspuns:

Deci la Bac se dă o singură limbă! Dacă dai Cambridge sau Delf la un anumit nivel, din câte ştiam eu B1 nu va mai fi nevoie să dai bacul la o limbă străină, pentru că deja ai o echivalare!
Cât despre celelalte materii chiar nu ştiu să-ţi răspund!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti spun sigur ca dacă dai Cambridge-ul este egal cu competențele lingvistice parca asa se numeau, deci dacă dai Cambridge-ul, nu mai e nevoie sa dai competentele alea la nicio alta limba.

| gabiburni a răspuns:

Eu iti recomand sa dai la logica, deoarece se face doar in clasa a IX-a si e usoara. Si eu sunt pe engleza intensiv si stiu de Cambridge, dar nu stiam ca daca nu dai competenta la engleza trebuie sa o dai la franceza.

| pufosicaa a răspuns:

Dacă dai Cambridge-ul, nu mai e nevoie sa da-i competentele alea la nicio alta limba.Dar acum faci ce vrei tu

| Elena_Comsa_1981 a răspuns:

Cambridge-ul