| Simon837373 a întrebat:

Salut TpU! Mama mea lucreaza in strainatate si vine odata la 7-8 luni si sta o luna (nu ar putea sa vina in Romania deoarece nu ne permitem cu facturile si creditul la banca).De la o vreme am inceput sa o iau razna cu totul.M-am apucat de fumat, de bautura si mi-am inceput viata sexuala de la 14 ani.Cu notele la scoala am scazut foarte mult, de la un elev de nota 10 am ajuns la nota 6.Maica-mea este foarte trista de cand a vazut ca am decazut cu scoala, toata lumea imi zice sa invat dar nu pot tine pasul la unele materii.Nu mai este nimeni sa ma sustina, tatal meu a murit acum 2 ani iar frati sau surori nu am.Rudele nu vor sa ma ajute,ma simt ca un gunoi si sunt intr-un grup de prieteni care este daunator, dar numai ei mai sunt cu mine in Romania si ma mai inteleg. Nu as vrea sa ajung sa ma droghez.

Multumesc ca ati citit pana aici, ce sfat imi recomandati?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

Toti copiii au nevoie de afectiune si grija, iar majoritatea sufera foarte mult cand parintii sunt plecati in afara tarii. Sunt mii de copii ca tine care simt dorul parintilor.
Mama ta nu a plecat de bine in strainatate. Cu siguranta isi doreste sa iti fie alaturi, insa trebuie sa se descurce singura cu banii. Ea a devenit stalpul casei.
Schimbarea vine de la tine. Chiar si tie iti pare rau pentru apucaturile periculoase. In memoria tatalui tau si pentru mama ta care isi face griji pentru tine, incearca sa eviti drogurile, fumatul si alcoolul. Fii sociabil, iesi cu prietenii, dar trebuie sa stii sa pui "stop". Si prieteniile cat sa dureze? E posibil sa ajungi pe cai gresite si sa iti para rau mai tarziu. Prietenii vin si pleaca, dar sanatatea ta trebuie sa fie pe primul loc.
Axeaza-te pe scoala. Nu fi neaparat de 10, dar mobilizeaza-te astfel incat sa iei note acceptabile (ex:7, 8). Invata/intelege mai mult materiile care sunt pentru examenul national.
Ti-as sugera sa iti tii mintea ocupata. Spre exemplu: sa vizionezi un serial nou, sa exersezi limba engleza, sa asculti melodiile preferate, sa mergi la voluntariat, sa studiezi pentru scoala (cauta lectii pe Youtube, poate gasesti ceva interesant).
Din moment ce esti constient de ceea ce faci si vrei sa nu te lasi influentat de anturajul tau, inseamna ca esti o persoana cu simtul raspunderii. Ai 14 ani... inca poti sa nu devii dependent de fumat. Mesteca guma sau ia bomboane cand vrei sa iei din nou tigara in mana. E pacat sa iti strici viitorul. O sa ajungi la liceu. Vei avea alti colegi. Nu invata din obligatie, ci din placere. Mai tarziu vei avea o slujba, o vei ajuta financiar si pe mama ta. Ea s-ar bucura mai mult sa te stie in siguranta si sanatos.
Fii mai motivat si iti vei rezolva macar o parte din probleme. Cat timp le dai argumente prietenilor tai, acestia nu te pot obliga sa faci anumite actiuni (ex:bei pana iti vine rau). Cine iti e prieten cu adevarat iti respecta deciziile.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa pleci cu mama ta in strainatate, ca sa te redresezi cu sanatatea si scoala.

| Catrice a răspuns:

Scapă de anturaj. Gaseste-ti ceva care sa te motiveze sa te schimbi și sa redevi cel le care ți-l dorești. Doar tu te poți schimba.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!